Pojawienie się w domu szczeniaka zawsze wiąże się z ogromem radości. Jednak opieka nad psem to nie tylko zabawa, ale również obowiązki. Jednym z nich jest zapewnienie czworonożnemu przyjacielowi wszystkiego, czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju. W co warto się wyposażyć?

Młode psy da bardzo radosne i energiczne. Od swojego opiekuna potrzebują też wiele wyrozumiałości i cierpliwości. Warto pracować z nim już od pierwszych chwil, aby uniknąć późniejszych problemów z dyscypliną. Błędy popełnione w tym okresie mogą wpływać na jego późniejsze, dorosłe życie. Dlatego szczeniak potrzebuje specjalnej opieki i troski. Jak mu ją zapewnić?

Pierwsza obroża

Przyzwyczajenie psa do obroży to bardzo ważny krok. Na początku może mu ona przeszkadzać, będzie ją drapał i trącał łapą, jednak z czasem się z nią oswoi. Warto stopniowo przyzwyczajać do jej zapinania i nagradzać psa za współpracę ulubionymi smaczkami. Uważa się, że zazwyczaj obroża dla szczeniaka jest lepszym wyborem niż szelki. Psa na smyczy łatwiej wówczas kontrolować. U bardzo młodych psów, które mają jeszcze dość plastyczny szkielet, szelki mogą powodować deformację klatki piersiowej. Obroża dla psa jest też znacznie łatwiejsza do ubrania, szczególnie jeśli pies nie chce współpracować. Z czasem obroże dla psów stają się codziennością, zapominają nawet, że mają je na sobie. Jednak te pierwsze doświadczenia są dla zwierzęcia bardzo ważne, więc warto być cierpliwym. Obrożę dla psa będzie trzeba również zmieniać odpowiednio do tempa wzrostu.

Smycz na spacer

Młody pies dopiero uczy się chodzić na smyczy. Na początku będzie poruszał się niepewnie. W zależności od charakteru i temperamentu czworonoga może on bardzo ciągnąć na przód lub wręcz przeciwnie – bezradnie stać w miejscu. Ten lęk mija z czasem – większość psów uwielbia chodzić na spacery i wykazują duży entuzjazm na sam widok smyczy. Jednak początki bywają trudne, dlatego warto stopniowo uczyć psa chodzenia na smyczy. Podczas spacerów należy zawsze mieć przy sobie woreczki na odchody. Sprzątanie po swoim psie jest nie tylko przejawem kultury osobistej, takie zachowanie jest też sankcjonowane prawnie. Woreczki można wygodnie przechowywać w specjalnych saszetkach przypinanych do smyczy – designerskie modele znajdziesz na Warsaw Dog – akcesoria dla psów. Dostępne są tam również inne akcesoria dla psa oraz porady jak je prawidłowo dobrać.

Pasy do samochodu

Jeśli pies ma podróżować z nami samochodem, to warto zadbać o jego i nasze bezpieczeństwo. Dzięki odpowiednio dobranym pasom czworonóg nie będzie mógł przemieszczać się po samochodzie, czym może rozpraszać nas podczas prowadzenia. Pasy chronią zwierzaka także podczas ewentualnego wypadku – dzięki nim pies uniknie dotkliwych uszkodzeń ciała spowodowanych uderzeniem w szybę lub deskę rozdzielczą.

Zabawki

Szczeniaki uwielbiają wszelkie psie zabawki. Szczególnie jeśli wydają dźwięki lub da się je gryźć. Wybierając zabawkę, trzeba zwrócić uwagę, aby była dostosowana do potrzeb szczeniaków. Lepiej unikać dawania psom dziecięcych maskotek, ponieważ zwykle kończy się to ogromnym bałaganem.