Wilczak czechosłowacki jest jedną z dwóch ras uznanych przez FCI, która pochodzi ze skrzyżowania owczarka niemieckiego z wilkiem. To właśnie temu połączeniu zawdzięcza swój nietypowy wygląd oraz charakter.
Wilczak czechosłowacki- charakterystyka rasy
Jest to rasa bardzo aktywna, czujna oraz inteligentna. Wilczak czechosłowacki bardzo szybko przywiązuje się do swoich opiekunów i traktuje ich jak członków stada. Źle znosi samotność oraz jest bardzo nieufny wobec obcych. Jego silny instynkt terytorialny sprawia, że żaden niepowołany gość nie dostanie się na posesję. W przypadku tej rasy bardzo ważne jest to, aby zapewnić psu odpowiednią socjalizację, gdyż w przeciwnym razie może zdziczeć i stać się niebezpieczny. Jeśli od szczeniaka będzie przyzwyczajony do przebywania w towarzystwie innych psów nie będą one stanowiły dla niego problemu. Powinny być oswajane z innymi psami, aby wilczak nie traktował ich jak zwierzyny łownej. Rasa ta wymaga dużej aktywności, a ze względu silny lęk separacyjny, który trudno jest zniwelować wilczak czechosłowacki to pies przeznaczony wyłącznie dla osób, które większość czasu będą spędzać ze swoim pupilem. Inaczej może on niszczyć wszystko, co znajdzie się w jego najbliższym otoczeniu. Konieczne jest także zapewnienie mu rozrywek umysłowych, co pomoże skutecznie rozładować energię. Jest też niezwykle wytrzymały, podobnie jak gończy polski.
Jak wygląda wilczak czechosłowacki?
Wilczak czechosłowacki przypomina wilka umaszczeniem sierści, a także sposobem poruszania. Ich sylwetka ma kształt zbliżony do prostokąta. W kłębie psy osiągają około 65 cm wysokości, a suki około 60 cm. Poruszają się bardzo lekko i z niezwykłą gracją. Dorosłe osobniki mogą ważyć nawet 30 kg. Wilczaki czechosłowackie posiadają długą, dwuwarstwową sierść, a włosie dobrze przylega do ciała. Umaszczenie może przybierać odcienie od szaro-żółtego po szaro-srebrzyste. Głowa psów tej rasy jest symetryczna oraz dobrze umięśniona, ma kształt tępego klina. Małe i skośne oczy posiadają dobrze przylegające do nich powieki.
Wilczak czechosłowacki- jak dbać o psa tej rasy?
Szczeniaki wilczaka czechosłowackiego muszą być wychowywane w towarzystwie ludzi oraz innych psów. Brak odpowiedniej socjalizacji może sprawić, że stanie się on wręcz agresywny i niebezpieczny. W przypadku, gdy chcemy mieszkać z nim w mieście konieczne jest stopniowe oswajanie go z gwarem i tłumami. Należy robić to bardzo ostrożnie, gdyż są to psy z natury nieufne i źle reagujące na zbyt wiele bodźców. Ze względu na potrzebę dużej ilości ruchu wilczak czechosłowacki powinien mieszkać głównie w domach zlokalizowanych w spokojnej okolicy. Jest to bardzo inteligentna, ale też nieco uparta rasa. Wilczak mimo, iż jest podatny na ćwiczenia i zdobywanie nowych umiejętności do wykonywania poleceń może podchodzić dość opornie. Są to psy, które nie lubią monotonnego treningu i szybko się nudzą. Niektóre osobniki ze względu na wrodzoną chęć eksplorowania okolicy i wysoki poziom czujności mogą mieć problemy ze skupieniem swojej uwagi na opiekunie.
Wilczak czechosłowacki to bardzo odporna i wytrzymała rasa. Nie jest obciążona żadnymi wadami genetycznymi, a jedynymi schorzeniami, jakie mogą się pojawić jest dysplazja biodrowa i łokciowa. Problem ten dotyczy jednak niewielkiego odsetka całej populacji. Mimo tego, iż są to psy o sporych rozmiarach mogą dożyć nawet do 16 lat, co rzadko zdarza się w przypadku psów o takich gabarytach. Ze względu na to, że jest to rasa blisko powiązana z wilkiem najbardziej optymalnym sposobem żywienia jest dieta BARF oparta na świeżym mięsie, kościach oraz niewielkim dodatku warzyw. Można jednak podawać także dobrej jakości karmę mokrą oraz suchą z wysoką zawartością mięsa. Wilczak czechosłowacki to bardzo łatwa w pielęgnacji rasa, gdyż nie wymaga on przeprowadzania żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Trzeba jedynie regularnie go kąpać oraz od czasu do czasu przeczesać sierść, zwłaszcza w okresie wzmożonego linienia.
Najnowsze komentarze