Wedle powszechnej opinii uznawano, że koty widzą świat w czerni i bieli. Czy rzeczywiście tak jest naprawdę?Jak widzi nasz mruczek?

jak widzą koty

Zapewne każdy z nas zastanawiał się kiedyś, jak widzą koty? Dziesiątki lat temu uważano, że kot widzi czernie, biele i szarości i nic ponadto. Jak się z biegiem lat okazało kot ogląda otoczenie przez niebiesko-zielono-żółte okulary.
Według All Animal Eye Clinic zwierzaki te widzą około siedmiu razy lepiej przy słabym świetle niż ludzie, bowiem posiadają większą ilość pręcików na siatkówce. Jednak i nasz mruczek nie widzi nic w absolutnej ciemności. Nawet najmniejsze natężenie światła polepsza tzw. błona odblaskowa za siatkówką. Fotony odbijają się od niej i ponownie trafiają w siatkówkę. Pręciki są także świetnym rejestratorem ruchu. Dlatego też koty bardzo dobrze radzą sobie ze śledzeniem poruszających się obiektów, takich jak myszy czy owady.
Odpowiadając na pytanie czy kot widzi kolory mówi się, iż zwierzak ten widzi w trichromii z zabarwieniem niebiesko-fioletowym, zielonym i żółtym. Nie postrzegają natomiast czerwieni. Ich spektrum barwne jest znacznie mniejsze niż ludzkie, dlatego że mają mniejszą ilość czopków na siatkówce, które to są odpowiedzialne za widzenie barwne.