Warany z Komodo to drapieżniki, największe jaszczurki na świecie, gady nazywane Smokiem z Komodo.

Waran z komodo gdzie żyje?

Żyją w Indonezji, państwie Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii. Indonezja to największy kraj wyspiarski na świecie. Wyspa Komodo w Indonezji jest 334 wyspą, pod względem wielkości powierzchni. Warany żyją w Parku Narodowym Komodo. Dzikie warany preferują klimat suchy i gorący. Żyją w lasach sawanny, na otwartych przestrzeniach z wysokimi drzewami i niskich lasach tropikalnych.

Waran z komodo ciekawostki

1. Park Narodowy Komodo powstał w 1980 roku. Jest jedynym na świecie miejscem, gdzie gady żyją w swoim naturalnym środowisku.

2. Park jest zaliczany do jednego z siedmiu Nowych Cudów Natury.

3. Warany odkryto w 1910 roku. Tubylcy z wyspy Komodo nazywali warana „krokodylem lądowym”.

4. Skamieliny podobne do waranów liczą 3, 8 miliona lat.

5. Według australijskich naukowców z dziedziny biologii, warany z Komodo pochodzą z Australii, a nie z Indonezji, żyły tam około 4 miliony lat temu. Do wysp Indonezji dotarły około 900 000 lat temu.

6. Język jaszczurki składa się z podstawy języka i narządu dotyku, długiej, rozdwojonej, wysuwalnej części.

7. Na wyspach wschodniej Indonezji żyje 4 tysiące waranów z Komodo.

8. Długość dorosłego osobnika osiąga około 2, 5 – 3, 00 metrów, rekordzista miał 3, 65 metra. Samice są mniejsze, osiągają 1, 8 metra.

9. Ważą od 79 do 90 kilogramów.

10. Największy gatunek waranów osiąga ponad 3 metry długości i waży 200 kg.

11. Noc spędza w wykopanych w ziemi norach.

12. Ma „elastyczną” szczękę, dzięki czemu może szeroko otwierać pysk. Waran ma 60 dużych, zakrzywionych, ostrych zębów.

13. Są mięsożercami. Warany atakując ofiarę, nadgryzają mięśnie szyi, zostawiając otwarte rany.

14. Pysk jaszczurki przystosowany jest do gryzienia i ciągnięcia ofiary, a nie do miażdżenia. Ugryzienie gada jest sześć razy słabsze niż ugryzienie krokodyla.

15. Żołądek warana jest rozciągliwy, pozwala na połknięcie ogromnych kawałków mięsa, jednorazowo do 80% masy własnej ciała.

16. Rozwidlony język jaszczurki wychwytuje mikroskopijne cząstki zapachów, znajdujące się w powietrzu.

17. Badania wykazały w ślinie 50 różnych szczepów bakterii, 93% jest patogennych, powstałych z resztek mięsa pozostałych w pysku.

18. Przez długi czas uważano, że ugryzienie warana jest zabójcze z powodu ogromnej ilości bakterii, powstałych na skutek gnicia i rozkładu resztek padliny, osadzonych między zębami gada.

19. Biochemik Brian Fry w 2009 roku odkrył gruczoły jadowe, znajdujące się dolnej szczęce, produkujące jad, który zapobiega krzepliwości krwi, toksyczne związki powodują paraliż, uszkodzenie tkanek, śmierć ofiar. Waran jest jedną z nielicznych jadowitych jaszczurek świata.

20. Waran poluje często na zwierzęta większe od siebie. Jad gada przenika do ran, ofiara zazwyczaj ucieka, jednak jad powoli paraliżuje i zabija w ciągu kilku godzin.

21. Gady mają doskonały węch. Zapach padliny, rozkładającego się mięsa wyczuwają z odległości 10 km.

22. Waran z komodo jak szybko biega? Warany potrafią pływać przez kilka godzin, nurkują na głębokość 4, 5 metra, biegają z prędkością 20 km/h.

Waran z komodo

23. Samice warana składają jaja we wrześniu, wylęgają jaja około 3 miesiące. Młode wykluwają się po około 8 miesiącach, z 12-centymetrowych jaj, składanych przez samicę w kilku lub kilkunastu wykopanych jamach.

24. Młode osobniki mają kolor żółty lub zielony, starsze okazy są brązowe.

25. Samice mogą rozmnażać się płciowo, jak również bez udziału osobników płci męskiej. Sposób rozmnażania nazywany jest partenogenezą-dzieworództwem. Wadą tego sposobu rozmnażania są tylko okazy płci męskiej.

26. Wyklute osobniki ważą około 10 dekagramów, mają 40 cm długości, aby osiągnąć 2 metry długości, potrzebują 5-6 lat. Według różnych źródeł żyją od 30 do około 50 lat.

27. Warany z Komodo znane są z tego, że zjadają własne potomstwo. Po wykluciu młode instynktownie tarzają się w kale, którego zapachu unikają dorosłe osobniki, wspinają się na drzewa, aby uniknąć zjedzenia przez dojrzałe gady. Pierwsze lata życia, aż do osiągnięcia rozmiarów umożliwiających obronę przed atakami, młode warany spędzają na drzewach.

28. Młode osobniki żyją, na drzewach do około 4 lat osiągając, długość 1, 2 metra rozpoczynają życie na lądzie, dojrzałość osiągają w wieku 10 lat.

29. Warany z Komodo mają kostne osteodermy, „podskórną zbroję” o różnych kształtach, pełniącą funkcję obronną, ale także funkcję termoregulacyjną zapewniającą szybkie chłodzenie lub nagrzewanie krwi.

30. George H.W. Bush, 41 prezydent USA otrzymał „giganta” z Komodo w prezencie. Przekazał jaszczurkę do ZOO w Cincinnati, gdzie samica, przeżyła 24 lata (do 2007 roku), wydając na świat 32 młode.

31. W 2006 roku, w londyńskim Cherster ZOO, samica warana Flora złożyła 25 jaj, z czego 11 przeznaczono do wylęgu.

32. W 2007 roku waran z Komodo zabił 7-letniego chłopca, był to pierwszy, śmiertelny atak na człowieka od 33 lat.

33. W 2009 roku zmarł mężczyzna, który spadł z jabłoni i zemdlał pod nią. Dwa warany pogryzły mężczyznę, ugryzienia okazały się rozległe powodując śmierć.

34. W niewoli warany potrafią się bawić przedmiotami takimi jak pudła, koce, kolorowe dyski, liny itp.

35. W niewoli wykonują podstawowe polecenia opiekuna, gwizdek oznacza porę karmienia.

36. Mają dobry wzrok, słuch i smak, rozróżniają kolory.

37. Według badań naukowców, warany z Komodo pochodzą z Australii, a nie z Indonezji, żyły tam około 4 miliony lat temu. Do wysp Indonezji dotarły około 900 000 lat temu.

38. Polują na woły domowe, młode gryzonie, węże, ptaki, jelenie, dziki, makaki, atakują, choć rzadko kozy w osadach ludzi.

39. W 2019 roku indonezyjska policja aresztowała grupę kłusowników, podejrzanych o wyłapanie 40 osobników, przeznaczonych na sprzedaż azjatyckim handlarzom, do produkcji preparatów używanych w medycynie indonezyjskiej.

40. Cena jednego warana na czarnym rynku to 35 tysięcy dolarów.

41. Decyzją rządu Indonezji wyspa Komodo w 2020 roku będzie zamknięta dla turystów. Celem jest odbudowa populacji osobników tego gatunku i walka z przemytem waranów.

42. W Polsce warany z Komodo można oglądać w ogrodach Zoologicznych w Poznaniu i Wrocławiu.

43. Warany spotyka się w ponad 30 ogrodach zoologicznych na całym świecie.

44. Warany, wyglądem przypominają prehistoryczne gady, prowadzące lądowy tryb życia.

45. Od kilku lat trwają badania nad jadem, silnie toksyczną wydzieliną. Naukowcy próbują wykorzystać jad waranów do stworzenia leku na zaburzenia krzepnięcia krwi.