Piękna pogoda, dobre towarzystwo oraz spędzanie czasu na łonie natury zachęcają do rozpoczęcia przygody z wędkowaniem. Stając po raz pierwszy przed wyborem sprzętu wędkarskiego należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, które pozwolą w pełni cieszyć się z nowopoznawanej pasji. Jak wiadomo nieodpowiedni sprzęt, może zniechęcić niejedną osobę.

Wędka – atrybut każdego wędkarza

Oczywiście, podstawowym elementem i cechą rozpoznawczą każdego wędkarza jest wędka. Bez niej nie bylibyśmy w stanie rozpocząć przygody wędkarskiej. Na początek warto sięgnąć po niezbyt rozbudowane modele, aby oswoić się z jej pracą. Dobrym wyborem może być wędka spiningowa z kołowrotkiem o maksymalnej długości 3 metrów. Ponadto, ciężar rzutu dla początkujących mieści się w przedziale od 15 do 80 gramów. Wybierając wędkę ważna jest także krzywa ugięcia, która dla amatorów wędkarstwa wędka powinna oscylować w granicach od 2,5 do 3 lbs.

Jaka ryba, taka przynęta

W zależności jakie ryby planujemy łowić powinniśmy dobrać odpowiednią przynętę. Umieszczamy ją na haczyku, aby przysłowiowo nasza „rybka połknęła haczyk”. Możemy także skorzystać ze sztucznych przynęt, które imitują żywy pokarm dla ryb i je przyciągają. Pomocne są również zanęty, które rozsypuje się do wody, a ich zadaniem jest zwabienie ryb i zaadaptowanie do pobierania wybranego przez nas pokarmu.

Dodatkowe elementy

Kompletując ekwipunek wędkarski powinniśmy wyposażyć się również w haczyki, żyłkę, spławiki oraz ciężarki. Bez wątpienia haczyki, tak jak wędka są podstawowym elementem, gdyż to na nich umieszczamy pokarm do przywabienia ryb. Dla początkujących dobrym wyborem jest żyłka wysokiej rozciągliwości, która zniweluje braki w technice połowu. Spławik, który umieszcza się na wędce ma za zadanie utrzymać przynętę na pożądanej głębokości oraz sygnalizuje moment brania. Ciężarki zaś, mają za zadanie utrzymać spławik w pionie i umożliwiają zarzucenie wędziska na daną odległość.

Postaw na komfort

Aby połów ryb był jeszcze bardziej komfortowy, warto wyposażyć się w odpowiednie akcesoria. Należą do nich między innymi: siatka na ryby, torba na sprzęt, podpórka na wędkę, krzesło czy też ciepły napój. Dzięki temu, nawet wielogodzinne połowy nie będą nam straszne. Oprócz tego, siatka na ryby pomoże nam przytrzymywać żywe okazy w wodzie. O zaletach podpórki, krzesła i ciepłego napoju raczej nie trzeba się rozpisywać 🙂 Wędkowanie to świetny pomysł na spędzanie wolnego czasu, który zyskuje coraz to większe grono odbiorców. Stawiając na wysokiej jakości sprzęt, warto zapoznać się z ofertą sklepu wędkarskiego online Haczykowo. Tutaj z łatwością skompletujesz sprzęt wędkarski, który posłuży przez długi czas. Bogata oferta sprawia, że każdy miłośnik wędkarstwa skompletuje dla siebie idealny ekwipunek