Wypuszczanie kota na wolność w środowisku miejskim stanowi ogromne zagrożenie dla jego zdrowia fizycznego, ale również psychicznego. Dlaczego więc nie pozwolić mu spalić nagromadzonej przez całe dni energii poprzez wychodzenie z nim na smyczy? Myślisz, że Twój kot nie jest w stanie tak spacerować? A może jednak się mylisz?
Przeczytaj ciekawostki o kotach jakie dla Ciebie zebraliśmy właśnie w temacie wyprowadzania ich na spacery.
Jakie koty mogą wychodzić na smyczy?
Prawda jest taka, że można tego nauczyć każdego kota w każdym wieku. Jednak oczywiste jest, że im młodszy jest nasz czworonóg tym łatwiej będzie go do tego przyzwyczaić. Pamiętajcie, że niektóre koty mogą początkowo uważać tę aktywność za bardzo przerażającą i jest to całkiem normalne. Potrzebne będzie więc stopniowe i bardzo powolne postępowanie przygotowawcze do tej czynności. Może być nieco łatwiej, jeśli masz w domu psa, z którym wychodzisz i któremu ufa Twój kot. Wtedy możesz wykorzystać psianka Jakub wzór do naśladowania dla kota. Wspólne spacery będą do tego świetną okazją.
Czy kota należy wcześniej zaszczepić?
Bardzo istotną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie kota przed chorobami, z którymi może się spotkać przebywając na zewnątrz. Należy o tym pomyśleć już przed pierwszym spacerem na świeżym powietrzu. Najlepiej w tej sprawie skontaktować się ze swoim weterynarzem, który zaproponuje odpowiednie szczepienia. Prawda jest taka, że zagrożenie zarażeniem jakimś patogenem jest takie samo dla kota, bez względu na to czy będzie chodził na smyczy czy bez niej. Doskonałym pomysłem może być też wszczepienie kotu specjalnego mikroczipu. Nigdy do końca nie wiadomo bowiem, co może się zdarzyć na spacerze.
Czy kot powinien mieć obrożę?
Oczywiście obroża nie wystarczy. Niekiedy wręcz może nawet zranić kota, co poza zagrożeniem życia z pewnością sprawi, że nie będzie chciał więcej próbować wyjść z nami na spacer. Koniecznością jest więc przygotować szelki dla kota. Niestety bardzo ciężko jest znaleźć odpowiednie szelki, dla kota które będą gwarantowały maksimum bezpieczeństwa. Ponieważ prawie wszystkie dostępne w sklepach szelki składają się tylko z pasków opasujących szyję i brzuch oraz jednego paska łączącego na górze do którego przyczepiana jest smycz. Prawidłowe szelki powinny mieć dodatkowo opaskę przechodzącą pod brzuchem i między łapami kota. Pozwala to dobrze rozłożyć nacisk ciała zwierzęcia na uprząż. Prawidłowo zapięta uprząż powinna całkowicie uniemożliwić mu uwolnienie się z niej, jeśli przestraszył się czegoś lub nie będzie chciał iść w pożądanym przez nas kierunku.
Dlaczego kot się nie rusza, gdy założymy mu uprząż?
Wiele kotów instynktownie wierzy, że nie jest w stanie poruszać się z uprzężą na swoim grzbiecie. Dlatego też często upadają na ziemię i tkwią tak w bezruchu. Może tak wyglądać nawet kilka pierwszych podejść kota do noszenia uprzęży. Ważne jest, żeby pozwolić naszemu kotu przyzwyczajać się stopniowo do szelek. Może pomóc nam w tym używanie różnego rodzaju smakołyków i zabaw. Takie działania pomagają kotu zapomnieć, że mają na sobie szelki i tym sposobem przyzwyczajają się one do nich.
Co zrobić po powrocie ze spaceru?
Kiedy już nauczymy naszego czworonoga wychodzić na spacery to musimy pamiętać o jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy. Chodzi oczywiście o dokładne sprawdzenie ciała kota, czy aby przypadkiem na jego skórze nie ma przyczepionego kleszcza. Chociaż raczej spodziewamy się, że kleszcze atakują w lasach, a nie miejskich parkach czy na krótkich spacerach wokół bloku to również i tam może nas spotkać ta przykra niespodzianka. Kleszcze u kotów najczęściej atakują rejony pod pyszczkiem, za uszami oraz na brzuchu.
Teraz gdy już wiesz, jak przygotować kota do spacerów i jak się z nim obchodzić po powrocie z przechadzki możesz zacząć stopniowo przyzwyczajać swojego pupila do tej czynności. Potrzebne będzie Ci dużo cierpliwości. Życzymy powodzenia!
Najnowsze komentarze