Włókno w diecie konia stanowi bardzo ważny składnik pokarmowy. W pierwotnej diecie koni nie było ziaren, a samo włókno. Jest więc to najbardziej naturalny sposób żywienia koni. Do dzisiaj uważa się, że karmienie konia wyłącznie ziarnem jest ogromnym błędem, stąd bardzo podkreśla się rolę siana. Siano powinno stanowić podstawę żywienia i być podawane do woli. Wyjątkiem jest bezpośrednie zalecenie od weterynarza, który z powodów zdrowotnych zadecyduje o ograniczeniu siana w diecie.

Włókno w diecie koni: dlaczego jest tak ważne?

Brak włókna w diecie konia powoduje szereg bardzo niekorzystnych zmian, które w szybkim tempie odbijają się na zdrowiu i ogólnej kondycji zwierzęcia. Problemy dotyczą głównie układu pokarmowego. Zaburzenia trawienia powodują utratę masy ciała, biegunkę, rozdęty brzuch, wyjadania słomy. Zauważalny jest spadek nastroju (koń staje się osowiały). Najgorszym powikłaniem jest kolka. Jeżeli dieta jest bardzo niezbilansowana pod względem ilości włókna i koń otrzymuje wyłącznie dietę opartą na zbożach, to znacznie wzrasta ryzyko powstania wrzodów lub ochwatu.

Sieczka dla koni

Na ratunek dla konia przychodzą sieczki. Jeśli twój koń otrzymuje mało siana lub w danych roku siano jest niskiej jakości, to warto do diety włączyć sieczki. Sieczka dla koni może stanowić zastępstwo siana. Ta sama zasada dotyczy koni, które gorzej przyswajają pasze dla koni oraz są poddawane wyczerpującym treningom. Sieczka dla koni powoduje, że zwierzęta wolniej pobierają pokarm, dokładnie gryząc każdy kęs. Konie produkują też dzięki dodatkowy sieczki więcej śliny, która ułatwia połykanie i trawienie. Dawkowanie sieczki to garść lub dwie.

Sieczka dla koni: dostępne rodzaje

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sieczek: lucerna, słoma, zioła. W składzie znajdują się również oleje roślinne lub melasa. Niskoenergetyczne sieczki są produkowane z traw o niskiej zawartości cukru oraz dodatku słomy owsianej. Warto je podawać koniom, które są po kontuzjach, operacjach lub nie trenują. Średnioenergetyczne sieczki powstają na bazie miksu różnych rodzajów traw, słomy owsianej, lucerny. Takie sieczki przeznaczone są dla koni, które są w średnio wymagającym treningu. Wysokoenergetyczne sieczki są zrobione z lucerny, do której dodawane są różne inne rośliny i oleje. To idealna sieczka dla koni, które trenują dużo i przygotowują się do zawodów.

Sieczka dla koni o różnych potrzebach

Sieczki stały się tak popularne, że obecnie znajdziemy bardzo szeroki wachlarz produktów. Twój koń jest niejadkiem? Wybierz smakowe sieczki dla koni! Budujesz konia przed zawodami? Podrzucaj mu do posiłku wysokobiałkową sieczkę, a szybko nabierze masy ciała. Masz chorującego konia? Sieczki łagodzą objawy wrzodów, polepszają trawienie i wzmacniają odporność.