Jeśli posiadasz królika miniaturkę, może przeszło ci przez myśl, żeby go rozmnożyć. To wydaje się świetny pomysł, bo będziemy mieć jeszcze więcej słodkich, małych króliczków.

królik miniaturka rozmnażanie

Warto jednak podejść do tego tematu rozsądnie, ponieważ królik miniaturka rozmnażanie to dość trudna sztuka. Króliki miniaturowe to zwierzęta, które mając określone geny – są przecież rasowe – wymagają doboru partnera przez specjalistę. Swobodne rozmnażanie królików miniaturek może sprawić, że młode będą mieć wady genetyczne.

rozmnażanie królików miniaturek

Bezpieczny rozród miniaturek może mieć miejsce tylko w wyspecjalizowanych hodowlach, ponieważ zły dobór partnerów może spowodować nawet śmierć samicy. Niejednokrotnie na matkę wybierane jest zbyt młode zwierze, które nie potrafi zająć się potomstwem i jest nastawione do niego antagonistycznie. Często porody u młodych samic są trudne i bolesne i wymagają interwencji specjalisty weterynarii. Warto się zastanowić i nie rozmnażać swoich pupili na własną rękę. Nawet rasowe króliki bez rodowodu tracą wartość materialną, więc na nich nie zarobimy, a tylko powołamy na świat młode, które trudno będzie rozdać i nie będziemy mieć pewności, czy urodzą się zdrowe.