Każde dziecko przechodzi przez taki etap w swoim życiu, że największym marzeniem jest pies. Są też rodzice, którzy uważają, że maluchy powinny od małego mieć kontakt ze zwierzętami i wraz z przyjściem na świat noworodka, w domu pojawia się także pies. Zastanawiając się jakie rasy psów są odpowiednie dla dzieci należy dokonać gruntownego rozeznania w tym temacie, ponieważ taką decyzję podejmuje się na długie lata.

Kiedy kupić psa?

Sam zakup lub przygarnięcie zwierzaka ze schroniska nie jest trudne, ale podjęcie decyzji, o tym jakie rasy psów w ogóle wziąć pod uwagę i kiedy w domu powinien pojawić się szczeniak trzeba dobrze przemyśleć. Z całą pewnością okres wakacyjnych podróżny nie jest najlepszym momentem. Wprowadzenie się do domu nowego członka rodziny powinno odbyć się w takim czasie, kiedy zarówno rodzice, jak i dzieci sporą część swojego czasu będą spędzać w domu. Być może z tego powodu okres pandemii przyczynił się do licznych adopcji. Pies jest istotą żywą, która musi mieć czas, aby zaadaptować się do nowego otoczenia, a biorąc go na wychowanie, trzeba kierować się jego dobrem a nie chwilowym kaprysem czy impulsem.

Rasy psów najlepsze dla dzieci

Jeśli decyzja o przygarnięci lub kupnie psa została dobrze przemyślana, to kolejną kwestią jest wiek dziecka. Należy zastanowić się czy pociecha jest na tyle duża, aby mogła samodzielnie zajmować się zwierzęciem, czy pies będzie stanowił obowiązek dla rodziców. Wiele mówi się o tym, że zwierzęta uczą dzieci odpowiedzialności, a to duży krok w kierunku ich niezależności. Rasy psów, które są szczególnie polecane dla rodzin z dziećmi to:

  • Yorkshire Terrier,

  • Mops,

  • Beagle,

  • Golden Retriever,

  • Pudel,

  • Owczarek Collie,

  • Owczarek niemiecki,

  • Labrador,

  • Seter

O czym jeszcze należy pamiętać?

To, jakie rasy psów będą pasowały do dziecka i rodziny zależy od indywidualnych czynników, ponieważ każda rodzina jest inna i każda z nich dysponuje innymi warunkami, które oczywiście są szalenie istotne. Takie kwestie jak wielkość psa, jego temperament, pielęgnacja czy sierść to ważne elementy, o których nie wolno zapominać. Należy także zdawać sobie sprawę, że pies powinien dobrze się czuć, więc np. nie mając ogrodu lepiej zrezygnować z ras psów, które lubią dużo przebywać poza domem. Tak samo, kiedy posiada się małe mieszkanie lepiej nie decydować się na owczarka niemieckiego. Rasa psa powinna być dostosowana do warunków i możliwości i to tym powinno się kierować, a nie jakimś osobistym upodobaniem.