Dbamy nie tylko o nasze dobre samopoczucie fizyczne, ale również o potrzeby naszej psychiki. Obecnie rośnie społeczna świadomość, że zwierzęta również mają swoje życie psychiczne, emocje i lęki. Odpowiedzialni właściciele troszczą się nie tylko o zdrowie fizyczne swoich psów, lecz także o ich dobrostan emocjonalny.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Decydując się na posiadanie domowego zwierzęcia, przyjmujemy do domu nowego członka rodziny. Czy widząc niepokojące zachowania, cierpienie lub apatię bliskiej osoby, nie podjąłbyś żadnych kroków? Zdarza się, że właściciele reagują dopiero wtedy, gdy zachowanie psa staje się nie do zniesienia. Wtedy jedynym ratunkiem jest terapia u behawiorysty. Tymczasem wielu nieprawidłowościom w zachowaniu psa można zapobiec wcześniej, zapewniając mu odpowiednie warunki i traktowanie. Zaspokajanie fizycznych, jak również psychicznych potrzeb psa, jest podstawowym czynnikiem dla jego zdrowia i samopoczucia.

Bezpieczna relacja z opiekunem

Pies nie jest zwierzęciem stworzonym do samotności, lecz do relacji. Potrzebuje nas, tak jak my potrzebujemy doradcy czy przyjaciela. Podobnie jak w przypadku budowania ludzkich przyjaźni, niezbędne jest wspólne spędzanie czasu i lepsze poznawanie tej drugiej istoty. Możemy wspólnie spędzać czas z psem, nie tylko spacerując, ale też angażując się w różnego rodzaju zabawy. Przykładem są tory przeszkód (tzw. agility), na przykład płotków czy tuneli, które pies powinien pokonać, aby otrzymać nagrodę. Podczas zabawy warto wykorzystywać nagrody (np. zdrowe smakołyki) jako formę warunkowania. Idealna pod tym względem jest zabawka kong, w której wnętrzu której można umieścić psie przysmaki.

Zabawa z psem ma funkcję wychowawczą, pomaga w budowaniu interakcji i więzi pomiędzy psem a jego opiekunem. Wyznaczając wyraźne granice, co wolno, a czego nie wolno ugryźć, uczymy psa podstaw dyscypliny. Podobnie jak w wypadku dziecka, pies powinien postrzegać opiekuna jako przewodnika i autorytet. Musi zdawać sobie sprawę, że właściciel jest w hierarchii stadnej wyżej od niego, inaczej będziemy mieć ciągłe kłopoty z jego nieposłuszeństwem. Dla psa obecność hierarchii jest naturalną potrzebą.

Nie tylko człowiek ma “wyższe” potrzeby

Jako opiekunowie, jesteśmy zobowiązani zapewnić naszemu czworonogowi poczucie bezpieczeństwa, w tym odpowiednie, ciche, wygodne legowisko na czas odpoczynku i snu. Żeby nasz podopieczny czuł się dobrze, potrzebuje on nie tylko zróżnicowanej, odpowiednio kalorycznej diety, ale też możliwości spalenia tych kalorii i wybiegania się. Jeśli trzymamy psa w małym mieszkaniu w bloku, powinniśmy zrekompensować mu to przez odpowiednio długie spacery. Pies pozbawiony dostatecznej ilości ruchu nie będzie ani zdrowy, ani szczęśliwy.

Pies powinien mieć też możliwość kontaktu z innymi psami, gdyż – tak jak człowiek – potrzebuje relacji z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Żeby się nie nudzić, potrzebuje stymulującego otoczenia, w którym będzie mógł rozwiązywać problemy na swój psi sposób. Dlatego warto pokazywać psu nowe miejsca do spacerów, gdzie będzie mieć do czynienia z nowymi sytuacjami, wzbudzającymi jego ciekawość.

Zabawki przyczyniają się do dobrego samopoczucia psa

Psy wywodzą się od zwierząt drapieżnych, potrzebują więc realizować swój instynkt myśliwego. Dlatego wszelkiego rodzaju gryzaki i zabawki, które pies będzie mógł tropić, gonić, sprawią mu radość. Przykładem jest mata węchowa, w której można ukryć smakołyki. Innym typem jest kong, zabawka, która pomoże rozładować energię w pozytywny sposób, dzięki czemu pies nie będzie niszczył domowych sprzętów. Zaletą jej jest fakt, że zabawka kong dla psa zazwyczaj jest wykonana z kauczuku, materiału nie tylko bezpiecznego dla zwierzęcia, ale również łatwego w czyszczeniu.

Właściwie dobrane zabawki dla psa oznaczają nie tylko jego zdrowie fizyczne, ale też trening umysłowy. Istnieją specjalne zabawki rozwijające psią inteligencję, które służą do wykonania serii zadań (na przykład otwieranie i zamykanie, przesuwanie elementów). Zabawki takie mogą nawet nagradzać psa porcją karmy za poprawne wykonanie zadania. Niektóre zabawki dodatkowo wydają dźwięki urozmaicające zabawę. Należy przy tym pamiętać, że każda zabawka dla psa powinna mieć odpowiednią wielkość, trwałość i twardość oraz być wykonana z bezpiecznych materiałów. Zbyt mała zabawka (lub jej niezamocowane elementy) może łatwo zostać połknięta, a nawet grozić uduszeniem.

Podsumowując, dbając o komfort i radość naszego pupila, z jednej strony zdajemy sobie sprawę, że pies ma specyficzne potrzeby gatunkowe i nie możemy traktować go dokładnie tak samo, jak traktowalibyśmy człowieka. Z drugiej strony, pies nie jest istotą aż tak bardzo od nas różną, potrafi się bać, odczuwać ból, radość, przywiązanie. Dlatego czasami warto zadać sobie empatyczne pytanie: “Czego potrzebowałbym do szczęścia, gdybym był Tobą, mój psi przyjacielu?”.