Papugi są zarówno pięknymi, jak i inteligentnymi zwierzętami.

Zaletą ich jest umiejętność naśladowania mowy człowieka czy różnych dźwięków dochodzących z mieszkania. To sprawiło, że stały się bardzo popularne jako pupile i bardzo chętnie decydujemy się na zakup. Papugi nie są ani łatwymi, ani tanimi zwierzętami domowymi. Poza tym wymagają stałej opieki od nas i naszego zainteresowania. Aby, zdecydować się na zakup musimy, pamiętam też o tym, że papugi są zwierzętami długowiecznymi.

Popularne papugi do hodowli domowej

  1. Papuga Ara. To ptaki piękne, kolorowe, żywe i głośne. Są bardzo ciekawe i inteligentne. Papugi te potrzebują od nas dużo miłości, mogą też być zazdrosne. Osiąga 90 cm długości, żyją około 40 – 50 lat. Posiadają długi ogon i haczykowaty dziób. Jest ptakiem bardzo wymagającym, potrzebuje dużo miejsca. Jeśli poświęcimy im dość dużo swojej uwagi i będziemy do niej dużo mówić, być może kiedyś nam odpowie.
  2. Papużka falista. To niewielki ptak o długości do 20 cm. Jak sama nazwa wskazuje, upierzenie jej to faliste wzorki na skrzydłach i głowie. Jest smukła z małym dziobem. Są to bardzo popularne papugi, które dożywają około 15 lat.
  3. Papużka nierozłączna. To malutkie ptaki, które mają 18 cm długości. Są bardzo towarzyskie, które żyją w dużych stadach. Kiedy połączą się w parę, tworzą związek do na lata – stąd ich nazwa. Są ptakami głośnymi i bardzo aktywnymi. Żyją do około 15 lat.
  4. Papuga Nimfa. Średniej wielkości papugi, z ogonem długość ich osiąga do 30 cm. Charakterystyczną cechą zewnętrzną są pomarańczowe policzki. Nimfy są jedne z najinteligentniejszych papug. Uczą się dźwięków i sztuczek. Dożywają do 20 lat.
  5. Papuga Żako. Niestety nie należy do tanich ptaków. Ubarwienie ich jest szare z czerwonym ogonem. Ma świetne zdolności do naśladowania ludzką mowę. Bardzo przywiązują się do swojego opiekuna, dlatego należy poświęcić jej dużą ilość czasu. Dożywają aż do 60 lat, dlatego jest to pupil na całe nasze życie.
  6. Papuga Kakadu. To jedna z najdroższych papug zarówno przy zakupie, jak i w utrzymaniu. To duży ptak, który osiąga długość 50 cm i potrzebuje dużej klatki. Kakadu są głośnymi ptakami, które bardzo przywiązują się do swojego opiekuna i potrafią być zazdrosne. Nie lubią samotności, dlatego musimy poświęcać im dużo swojej uwagi. Potrafią zapamiętywać słowa i je powtarzać. Uwielbiają sztuczki i akrobacje. Dożywają do 50 – 60 lat.

Wszystkie powyższe papugi nadają się do hodowli domowej, wszystko zależy od naszych funduszy, jakie chcemy przeznaczyć na zakup i utrzymanie takiego pupila.