Oświetlenie naszego akwarium to jeden z podstawowych warunków, które musimy spełnić, jeśli chcemy posiadać zdrową obsadę. Niestety, ale zwykłe światło dzienne nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania akwarium na światło, a z reguły prowadzi do szybkiego rozrostu glonów, czego chcemy jednak uniknąć. Dlatego najlepszym wyjściem dla zbiornika jest zakup oświetlenia sztucznego. O tym i o innych faktach związanych z tą tematyką przeczytasz poniżej.
Oświetlenie sztuczne – zalety
Oświetlenie sztuczne ma wiele zalet, z czego chyba największą jest fakt, że zapewnia mieszkańcom akwarium najbardziej optymalne warunki do życia i wzrostu. Na przykład rośliny wykorzystują światło do ważnego procesu fotosyntezy, więc jego niedobór lub nieprawidłowe parametry oznaczałyby dla nich ciężki żywot. Dlatego też oświetlenie to jedno z ważniejszych akcesoriów, jakie powinniśmy zakupić przy zakładaniu własnej obsady.
Światło nie tylko reguluje rytm dobowy zwierząt, co jest niezwykle ważne dla ich prawidłowego funkcjonowania – odpowiada ono również za stabilny wzrost flory. Ma to niemałe znaczenie w akwariach tropikalnych, gdzie ten czas naświetlania zbiornika powinien wynosić nawet 16 godzin na dobę. Niemożliwym natomiast jest zapewnienie takich warunków w akwarium w naszych polskich realiach, gdzie mamy krótkie dni podczas zimy i dłuższe podczas lata.
Sztuczne oświetlenie zapewnia nam potrzebną stabilizację, co sprzyja równowadze w ekosystemie akwariowym i wspiera rozwój roślinności oraz życie rybek.
Temperatura barwy światła
Temperatura barwy światła to jeden z parametrów, który ma znaczenie, jeśli chodzi o wybór światła. Niektórzy uważają, że sam kolor oświetlenia wpływa na wzrost roślin. Tak jednak nie jest. Temperatura barwy światła ma znaczenie głównie ze względu na aspekt dekoracyjny.
W sklepach akwarystycznych zakupimy świetlówki, które emitują światło o temperaturze ciepłej (poniżej 5500K), neutralnej (5500K-6500K) oraz zimnej (powyżej 6500K). Jak łatwo się domyślić światło ciepłe będziemy postrzegać jako czerwone, różowe i żółte, neutralne jako białe, a zimne w odcieniach niebieskiego. To, na jaki kolor się zdecydujemy zależy głównie od naszych preferencji. Jaki parametr światła ma wpływ na wzrost flory?
Długość fal widma
To właśnie długość fal widma ma w tym aspekcie decydujące znaczenie. Nie widzimy gołym okiem owych fal, dlatego musimy w tym względzie polegać na informacjach podanych przez producenta. Długość fal 400-470nm (widmo niebieskie) zapewni nam wzrost roślin zwartych, dobrze wybarwionych, ale niskich. Z kolei fale o długości 620-720nm będą odpowiedzialne za rośliny mniej wybarwione i zwarte, ale za to wysokie.
Dobre oświetlenie to podstawa w każdym akwarium. Warto wybierać produkty dobrej jakości w przystępnych cenach – więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie sklepu akwarystyczny24.pl.
Najnowsze komentarze