Przy budowie oczka wodnego stosujemy prefabrykaty z tworzyw sztucznych lub specjalne folie. Wadą prefabrykatów z tworzyw sztucznych jest pewnie nadany kształt i głębokość, których nie możemy zmienić według swojego gustu, dlatego lepiej wyścielić swój staw ogrodowy folią. Dzięki temu możemy wybrać dowolną głębokość, a także możemy dopasować kształty tak, aby naturalnie pasowały do ogrodu.
Folię stosuje się do stawów o powierzchni powyżej 10 m². Najważniejszym elementem wykonania oczka wodnego w ogrodzie jest odpowiednia hydroizolacja. Do budowy oczka należy użyć specjalnej folii oraz geowłokniny jako fundament. Folia powinna być wytrzymała, mrozoodporna, a także niepodatna promieniowaniu UV. Jeżeli folia nie będzie nam odpowiadała podaną szerokością lub długością, jej zgrzewanie pozostawimy fachowcom. Takie zgrzewanie folii wymaga doświadczenia.
Aby zabezpieczyć folię przed uszkodzeniami, podkładamy ją geowłókniną. Chroni to folię np. przed ostrymi kamieniami.
Jak obliczyć rozmiar folii i geowłókniny
Istnieją dwa sposoby:
1. Prosty wzór
Długość: długość stawu + 2xgłębokość stawu + 1m na brzegi.
Szerokość: szerokość stawu + 2xgłębokość stawu + 1 m na brzegi.
2. Za pomocą sznurka
W tym przypadku zakłada się, że mamy już wykopany staw. Za pomocą sznurka kopiujemy relief dna na najdłuższych bokach stawu. Następnie ponownie dodajemy 1 m, aby zakotwiczyć krawędzie.
Układanie folii
Jeśli zdecydujesz się umieścić zgrzaną folię w jednym kawałku w stawie pozwól jej ogrzać się na trawie przez około 1 godzinę, aby zmiękła i lepiej dopasowała się do kształtu oczka wodnego. Musimy jednak liczyć się z tym, że będziemy mieli fałdy, które z czasem mogą się rozerwać. Powstałe fałdy są z pewnością nieestetyczne i zatrzymują niepożądany szlam z wody.
Folie do oczek wodnych zazwyczaj mają kolor czarny i zielony, jednak dostępne są także folie w innych barwach. Zdecydowanie lepiej wybrać ciemną folię, która da nam wrażenie głębszej wody. Wręcz przeciwnie, jeśli chcemy stworzyć efekt czystej wody, używamy jasnej folii.
Przed ułożeniem geowłókniny i folii musimy pozbyć się z wykopu wszystkich kamieni, które mogłyby uszkodzić ułożony materiał. Geowłókniny przedłużają żywotność naszej folii. Wskazane jest także posypanie powierzchni oczka do piaskiem. Zwykle wystarczy jedna warstwa, ale jeśli mamy nierówny teren, wybieramy więcej warstw.
Po odpowiednim położeniu folii możemy przystąpić do napełniania wodą zarówno ze studni, jak i z linii wodociągowej. Odpowiednio przygotowane podłoże i prces przeprowadzony według ustalonego scenariusza zagwarantują nam sukces wykonania.
Najnowsze komentarze