Niektóre okazy są w wersji mini. Jakie na przykład ? Można tak powiedzieć o ratlerkach.

Miniaturka

Pinczer miniaturowy, zwany ratlerkiem, to jeden z najmniejszych okazów psa domowego. Jest to uroczy, maleńki piesek, który staje się wiernym kompanem swojego pana. Jest bystry, energiczny, posłuszny, towarzyski oraz przyjazny. Średnia wysokość w kłębie u samców to od około 25 do 30 centymetrów, natomiast u samic jest to od 25 do 28 cm. Zwierzęta te doskonale sprawdzają się wtedy, kiedy chcemy mieć czworonoga w domu, a nie mamy dla niego zbyt wiele wolnej przestrzeni. Mowa tutaj na przykład o mieszkaniach w bloku, gdzie zazwyczaj jest jednak dość ciasno. Duży pies miałby dużo trudniej wytrzymać w takim miejscu, chociaż oczywiście czasem się to udaje. Natomiast pinczery miniaturowe są zwierzętami, które świetnie aklimatyzują się w domu i oswajają z takimi warunkami.

Skąd zdobyć pinczera?

Ratlerki czasami możemy spotkać w schroniskach. Nie jest to jednak bardzo częste. Są one zazwyczaj oddawane w inny sposób. Na przykład poprzez wystawienie oferty internetowej na przykład ratlerki lubelskie . Możemy wtedy odebrać pieska od poprzedniego właściciela i dokładnie dowiedzieć się, jakie ma potrzeby, czym był karmiony i w jaki sposób o niego dbać. To dodatkowo umożliwi odpowiednią pielęgnację i troskę o malutkiego czworonoga.
Ratlerki są ulubieńcami wielu osób. Bardzo często kiedy piesek kończy już swoje życie, jego właściciele po raz kolejny decydują się na pieska tej rasy. Są naprawdę urocze.