Przekąski dla psa, które tak lubimy serwować, mogą być nie tylko formą rozpieszczania pupila czy nagrodą. Odpowiednio dobrane przysmaki mogą stanowić ważny element diety, wspierając zdrowie czworonoga. Żeby tak było, trzeba jednak wybierać produkty, które mają naturalny i prozdrowotny skład. Na co warto w tym zakresie postawić? I jaki udział w zdrowej diecie psa powinny mieć psie smakołyki?

Zdrowe łakocie dla psów

Psy, tak jak i ludzie, uwielbiają różnego rodzaju smakołyki. Ogólnie większość psów lubi po prostu jeść – a już szczególnie wtedy, kiedy coś spożywa jego ludzki towarzysz. I chyba każdy właściciel czworonoga doskonale zna ten „żebrzący” wzrok, któremu tak trudno się oprzeć. Dlatego dobrze mieć zawsze w pogotowiu jakieś naturalne przysmaki dla psa, które można mu w takiej sytuacji dać.

Co ciekawe, takie smakołyki mogą stanowić uzupełnienie zdrowej diety, dostarczając naszemu pupilowi niezbędnych witamin i makroelementów. Trzeba jednak postawić na przekąski pozbawione konserwantów, polepszaczy smakowych i sztucznych barwników. Nie powinny zawierać również zbóż, cukru czy kukurydzy Muszą to być produkty o bezpiecznym dla psa składzie, czyli jak najbardziej naturalne. Co mamy do wyboru?

Naturalne przysmaki dla psa

Oferta naturalnych psich smakołyków jest dość spora. Przy czym są one nie tylko smaczne dla naszego czworonoga, ale również niosą ze sobą szereg innych korzyści. Przykładowo niektóre z nich:

  • poprawiają trawienie
  • pomagają dbać o dobry stan jamy ustnej
  • dostarczają substancji odżywczych

Zdrowe i naturalne przysmaki dla psa zawierać powinny mięso albo ryby oraz łatwo przyswajalne dla czworonogów warzywa i owoce. Do naturalnych smakołyków, które doskonale nadają się jako uzupełnienie zbilansowanej psiej diety, należą między innymi:

  • paluszki rybno-mięsne Alpha Spirit (doskonałe do gratyfikacji w ramach treningu)
  • żwacze mielone Maced (są naturalnym probiotykiem i źródłem witamin)
  • kawałki suszonego mięsa minis beef Meatlove (świetny smakołyk do nagradzania)
  • ciastka Milord (pyszne kruche ciastka z suszonego mięsa i warzyw – bez dodatku mąki)
  • smaczki treningowe Syta Micha (naturalne, doskonałe do gratyfikacji)
  • suszone krewetki ze skorupkami Milord (gryzaki)

Naturalnych psich przysmaków jest oczywiście o wiele więcej. I są one doskonałym sposobem na nagradzanie czworonoga czy na odwrócenie jego uwagi. Takie psie przekąski trzeba jednak podawać z rozsądkiem i umiarem. Jaką część diety powinny one stanowić?

Jak podawać psie smakołyki?

Odpowiednio zbilansowana dieta psa to dieta, w której podaż kalorii i substancji odżywczych podlega kontroli. Tylko w ten sposób można zapewnić swojemu psu zdrowie i odpowiednią wagę. Z tego też powodu nawet z naturalnymi przysmakami dla psa nie można przesadzać. Eksperci od psiego żywienia zalecają, aby stanowiły one maksymalnie 10 procent całej diety. Trzeba zatem pilnować równowagi kalorycznej, a samo podawanie przysmaków – nawet tych najzdrowszych – ściśle kontrolować.