Dbanie o swojego kota różni się w zależności od tego, jakie potrzeby ma dany zwierzak. Niektóre pupile nie wymagają specjalnej opieki poza typową profilaktyką i dużą dawką miłości dostarczaną każdego dnia. Natomiast są też takie koty, które chorują – wówczas niezbędne jest wdrożenie odpowiednio dobranej pielęgnacji. W dzisiejszym tekście opowiemy o tym, jakie są najczęstsze choroby występujące u domowych kotów.
Jak rozpoznać, że kot choruje?
Objawy choroby różnią się w zależności od tego, jaka tak właściwie dolegliwość zdrowotna dotknęła danego zwierzaka. Niemniej wymienić można kilka symptomów, które powinny być alarmujące w każdym przypadku i dla każdego właściciela domowego kota. Objawy, które zostaną przez nas wymienione, nie muszą świadczyć o tym, że kot cierpi na jakąś chorobę, ale może tak być. Dlatego właśnie zawsze warto bacznie obserwować swojego pupila i reagować na wszystkie odstępstwa od normy. Zdaniem przedstawicieli przychodni weterynaryjnych, takich jak lecznica weterynaryjna z Ożarowa Mazowieckiego, niepokojące powinny być przede wszystkim takie symptomy jak:
- utrata wagi,
- wymioty,
- brak apetytu,
- zwiększony apetyt,
- intensywny oddech,
- gorączka,
- agresja,
- apatia,
- biegunka,
- zaparcia,
- problemy z oddawaniem moczu,
- zmiany w sierści,
- zmiany skórne.
Jakie są najczęstsze choroby, na które cierpią domowe koty?
Powyżej wymienione symptomy mogą świadczyć o tym, że kot cierpi na wybraną chorobę. Do najczęstszych chorób występujących u domowych kotów należy między innymi niewydolność nerek, natomiast dolegliwość ta dotyczy głównie kotów w podeszłym wieku. Koty nierzadko cierpią na zapalenie pęcherza: idiopatyczne lub śródmiąższowe, a także doświadczają infekcji dróg oddechowych. Również zwierzaki są narażone na zapalenie płuc i zapalenie oskrzeli. Domowe koty bardzo często doświadczają również chorób skóry, zapalenia dziąseł, kociego kaszlu, zapalenia trzustki, wybranych chorób oczu (np. jaskry), a także chorób pasożytniczych, takich jak na przykład świerzb koci.
Jak dbać o swojego kota, by zmniejszyć ryzyko zachorowania przez niego na wybrane choroby?
Na szczęście odpowiednia profilaktyka, na przykład profilaktyka przeciwpasożytnicza, skutecznie zmniejsza ryzyko zachorowania kota na wybraną dolegliwość. Należy pamiętać o tym, że lecznice weterynaryjne oferują pełen pakiet szczepień, dzięki którym koty są chronione przed zachorowaniem na niebezpieczne choroby zakaźne. Poza tym można w nich odrobaczyć kota i zyskać informacje na temat tego, jak prawidłowo dbać o swojego pupila.
Najnowsze komentarze