Zdrowie naszych pupili jest dla nas ważne, nic więc dziwnego, że uważnie obserwujemy zachowanie naszych psów i staramy się jak najszybciej wyłapać potencjalne nieprawidłowości w ich zachowaniu. Niepokój wzbudzają przesuszona skóra oraz białe płatki na skórze pupila.
Łupież u czworonoga.
Łupież, czyli złuszczone fragmenty martwego naskórka to przypadłość również psia. Pojawia się, gdy proces rogowacenia i złuszczania naskórka przestaje przebiegać prawidłowo. Choć złuszczony naskórek widoczny najczęściej na grzbiecie wygląda mało estetycznie, warto pamiętać, że towarzysząca mu sucha skóra może powodować spory dyskomfort u pupila. Jakie jeszcze objawy mogą towarzyszyć łupieżowi? Zaczerwienienie, nieprzyjemny zapach skóry, zła kondycja sierści, brak połysku, intensywne linienie czy obecność krostek i strupków. Przyczyny łupieżu u psa mogą być różne, jednak do najczęstszych należą:
- infekcje skórne
- niezdiagnozowane w porę choroby dermatologiczne
- nieodpowiednia pielęgnacja sierści
- brak zbilansowanej diety prowadzącej do niedoboru białka przy jednoczesnym nadmiarze innych składników
- narażanie zwierzaka na długotrwały stres
- choroby przewlekłe
- suche powietrze
- odwodnienie
Przed podjęciem prób pozbycia się łupieżu należy skonsultować się z weterynarzem, który pomoże dobrać odpowiednie leczenie, w zależności od przyczyny, która spowodowała wystąpienie łupieżu. Warto dodać, że w niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie leczenia farmakologicznego.
Jaką pielęgnację wprowadzić w przypadku łupieżu?
Bardzo często łupież u psa pojawia się, gdy pielęgnacja, którą stosujemy jest nieodpowiednia. Co to znaczy nieodpowiednia pielęgnacja? Pod tym pojęciem kryje się zbyt rzadka lub zbyt częsta kąpiel z wykorzystaniem nieodpowiednich specyfików do mycia pupila, niedokładne spłukanie specyfiku, zbyt rzadkie lub brak szczotkowania czy używanie niewłaściwej szczotki.
Jak często kąpać psa? W celach leczniczych warto wykąpać psa 3-4 razy w tygodniowych odstępach, by sprawdzić, czy następuje poprawa. Warto pamiętać o używaniu szamponów dedykowanych psom – mają one odpowiednie pH i nie spowodują dodatkowego podrażnienia skóry. Aby pobudzić skórę do prawidłowego funkcjonowania warto dokładnie wyczesać psa przynajmniej raz w tygodniu. Taki zabieg pomoże pozbyć się zanieczyszczeń i martwego naskórka oraz wyeliminuje problem kołtunów.
Odpowiednia dieta podczas łupieżu.
Za każdym razem, gdy pojawią się problemy z łupieżem warto dokładnie przyjrzeć się codziennej diecie pupila. Powinna być ona odpowiednio zbilansowana, posiłki powinny być regularne oraz dawkowane w odpowiednich ilościach. Tylko karma dobrej jakości jest odpowiednio zbilansowana, tj. zawiera wielo nasycone kwasy tłuszczowe, aminokwasy, mikro- i makroelementy. Dodatkowo możesz podać do posiłku dodatkową łyżkę kwasów tłuszczowych, np. oliwy z oliwek, tranu, siemienia lnianego. Należy wystrzegać się podawania psu resztek ze stołu.
Najnowsze komentarze