Koty, tak samo jak ludzie, nie są wolne od rozmaitych schorzeń. Tymi, które trapią je szczególnie często, są choroby nerek. Oczywiście nie jest przesądzone, że Twój pupil także będzie zmagał się z niewydolnością nerek. Niemniej, jako że lepiej zapobiegać, niż leczyć, dołóż wszelkich starań, aby nie dopuścić do rozwoju dolegliwości. Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty? Jak postępować w przypadku stwierdzenia schorzeń związanych z nerkami?

Nerki – jaką rolę odgrywają w organizmie?

Aby w pełni pojąć, dlaczego choroby nerek są tak groźne i dlaczego należy szczególnie dbać o ten narząd, najpierw musisz zrozumieć, jaką rolę pełni on w organizmie kota. Nerki stanowią część układu moczowego. Jest to tzw. narząd parzysty – oznacza to, że kot posiada dwie nerki. Ich podstawowym zadaniem jest usuwanie z organizmu toksyn, produktów przemiany materii, a także zapewnienie optymalnego poziomu gospodarki wodnej i elektrolitowej. Ponadto są odpowiedzialne m.in. za wytwarzanie wielu hormonów, zachowanie prawidłowego pH i regulowanie ciśnienia. Ze względu na mnogość funkcji, jakie pełnią, zaburzona praca nerek prowadzi do problemów w funkcjonowaniu wielu innych narządów i układów organizmu.

Objawy, które powinny Cię zaniepokoić

Istnieje szereg symptomów chorób nerek, co nie oznacza, że wszystkie wystąpią u Twojego pupila (a tym bardziej w tym samym czasie), jeśli zacznie on zmagać się z tą groźną dolegliwością. Co więcej, niektóre z nich są – mogłoby się wydawać – tak odległe od chorób związanych z układem moczowym, że łatwo je przeoczyć lub po prostu zbagatelizować.

Objawy, które koniecznie powinny wzbudzić Twoją czujność i skłonić Cię do konsultacji z lekarzem to m.in. wymioty, biegunka lub zatwardzenie, wzmożone pragnienie, częstsze oddawanie moczu lub oddawanie moczu w większej ilości, wypróżnianie się poza kuwetą, nieprzyjemny zapach moczu (znacznie bardziej intensywny niż dotychczas), uporczywe wylizywanie okolicy genitaliów, widoczny ból w okolicy nerek. Inne objawy, które niekoniecznie od razu powiążesz z potencjalnymi chorobami układu moczowego, to m.in. brak apetytu, spadek masy ciała, zmęczenie, apatia, przykry zapach z pyszczka, owrzodzenia jamy ustnej, a nawet problemy z sierścią (np. utrata blasku, wypadanie).

Postępowanie w przypadku zaobserwowania objawów

Właściwe postępowanie jest jedno – konsultacja ze specjalistą, który przeprowadzi wywiad i zleci niezbędne badania. Jeśli okaże się, że kot cierpi na schorzenia związane z nerkami, konieczne jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Bezwzględnie zastosuj się do wskazówek lekarza. W przypadku chorób nerek, poza podawaniem kotu leków, niezwykle istotne jest wdrożenie prawidłowej diety. Wysokiej jakości karma dla kota z chorobami nerek, jak np. karmy specjalistyczne SPECIFIC™, to podstawa. Starannie dobrany skład, uwzględniający potrzeby i wymagania żywieniowe kota chorującego na schorzenia nerek, czyni karmę łatwo przyswajalną i lekkostrawną.

Zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje, zawsze porozmawiaj z lekarzem. Kot z chorobami nerek wymaga szczególnej opieki, a każde Twoje działanie powinno być ostrożne i dobrze przemyślane!