Kot to najlepszy przyjaciel współczesnego człowieka. Dlaczego współczesnego? Szybki tryb życia, jaki obecnie prowadzimy, wyklucza nas z możliwości posiadania wielu zwierząt np. psa. Kot jest zwierzęciem, które nie potrzebuje ciągłego naszego towarzystwa. W końcu nawet mówi się, że koty chodzą własnymi ścieżkami. Jest to zwierzę domowe idealne nie tylko gdy mieszkamy w domu z ogrodem, ale również na mieszkanie w bloku. Koty przywiązują się do miejsca pobytu, a więc potrafią wszędzie się zaaklimatyzować. Wystarczy zapewnić mu kuwetę, pełną miskę i trochę pieszczot, a nasz pupil będzie w siódmym niebie.
Koteczki, kotki, kiciusie, czyli największe koty świata
Koty zostały udomowione już około 9500 lat temu, a prawdopodobnym miejscem, w którym tego dokonano była Nubia. Obecnie istnieje wiele ras kota domowego. Zwierzęta te na wolności dożywają około 8 lat natomiast w warunkach domowych nawet 20. Najdłużej żyjącym kotem była kotka o imieniu Creme Puff i przeżyła 38 lat i 3 dni, zostało to upamiętnione w Księdze Rekordów Guinnessa. Koty zazwyczaj osiągają wagę między 2, 5 kg a 9 kg, jednaj zdarzają się osobniki dużo cięższe.
1. Największa rasa kota to zdecydowanie Maine Coony
Maine Coon może osiągnąć długość nawet 120 centymetrów, a jego waga waha się od 7 kg wzwyż ( zależy od płci oraz innych współczynników). Ta rasa to istny koci olbrzym, ale o bardzo przyjacielskim i miłym uosobieniu. Potrafi bardzo przywiązać się do otaczających go członków rodziny, dlatego też uważany jest za dobrego kota rodzinnego, który tak jak jego mniejsi krewniacy uwielbia pieszczoty na kolanach właściciela. Warto pamiętać, że Maine Conny to rasa naturalnie występująca w środowisku.
Największe koty domowe to nie tylko rasy naturalne, ale również tzw. hybrydy, czyli krzyżówki kota domowego z innymi dziko żyjącymi gatunkami. Należą do nich m.in.: kot bengalski, kot brytyjski, kot chausie, kot norweski leśny oraz savannah.
2. Największe koty domowe – Kot bengalski
Kot bengalski to krzyżówka zwykłego kota domowego z dzikim kotem bengalskim ( azjatycki gatunek cętkowanego kota). Jest to pierwsza rasa hybrydowa, która została oficjalnie uznana przez organizacje felinologiczne. Hodowcy tej rasy chcieli stworzyć kota domowego, który swoim wyglądem przypominałby lamparta. Bengle posiadają piękne cętkowane futro i wyglądają niczym mini lamparty. Poza tym są to koty niezwykle żywiołowe, które potrzebują bardzo dużo ruchu, aby spożytkować ogrom energii jaki posiadają.
3. Największe koty domowe – Kot brytyjski
Kot brytyjski jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się z Wielkiej Brytanii. Na wyspy został on sprowadzony przez legiony rzymskie i miał służyć do walki ze szczurami. Jego waga waha się w granicy 9-10 kilogramów i jest jednym z największych kotów krótkowłosych. Występuje on w naprawdę wielu umaszczeniach. Najczęstszym i zarazem najbardziej popularnym jest jednolity niebieskawy lub niebieskawo – siwawy kolor futerka.
4. Największe koty domowe – chausie
Rasa chausie to krzyżówka kota domowego z kotem błotnym, który żyje w azjatyckiej dżungli.to także największy kot domowy, który swoim wyglądem przypomina miniaturową pumę. Jest również bardzo zwinny i szybki. Potrafi wyskoczyć do góry na wysokość nawet 2 metrów. Ma w sobie bardzo duże pokłady energii, które należy pomóc mu rozładować przez wspólna zabawę. Gdy pozostawimy go samego, a kociak zacznie się nudzić, może wyrządzić nam trochę szkód na mieszkaniu. Bardzo przywiązuje się do właścicieli, jest towarzyski, ale nie zaleca się pozostawiania go sam na sam z małymi dziećmi.
5. Największe koty domowe – Kot norweski leśny
Kot norweski leśny to naturalna rasa skandynawska, która powstała naturalnie bez ingerencji człowieka. Jest to tzw. kot Wikingów. Jest to zwierzę o muskularnej budowie i gęstym futrze idealnie dostosowanym do przetrwania w niskiej temperaturze oraz dużej wilgotności. Jego waga może przekraczać nawet 10 kilogramów. Z natury jest bardzo ciekawski i towarzyski. Na pewno nie jest to typ kanapowca, a raczej wędrowca i poszukiwacza, który zwiedzi i zajrzy w każdy kąt naszego mieszkania.
6. Największe koty domowe – savannah
Rasa savannah to rasa powstała poprzez krzyżówkę kota domowego z dzikim kotem – servalem. Jego charakterystyczna cecha są bardzo długie łapy oraz futro w kolorze jasno – żółtym, które pokrywają czarne cętki. Po servalu afrykańskim odziedziczył duże czarne uszy z białymi plamkami oraz niezbyt długi ogon. Osiąga długość między 80 – 100 centymetrów, czyli dość sporo jak na domowego kociaka, a jego waga może wynieść nawet 20 kilogramów. Savannah to kot bardzo żywiołowy i skoczny, co odziedziczył po swoim przodku servalu, który należy do najlepszych skoczków afrykańskiej sawanny. Dlatego powinniśmy poświęcić czas na zabawy ruchowe z naszym pupilem, aby choć trochę pomóc mu w rozładowaniu swojej energii. Jest to wielki kot domowy, którego wygląd i postura zwrócą uwagę niejednego miłośnika futrzaków.
Wpływ kotów na człowieka
Naukowo udowodnione jest, że koty posiadają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Ponadto te zwierzaki są również znakomitymi terapeutami. Zresztą są to najbardziej popularne zwierzęta domowe na naszej planecie. Szacuje się, że w warunkach domowych żyje ich około 600 milionów. Głównym celem posiadania tych zwierząt na wsi jest ich skuteczna walka z wszelakimi gryzoniami. Również na mieszkaniu nasze pupilki mogą poszczycić się swoją łowczą naturą podczas łapania much, ciem czy komarów. Zadbane koty domowe są również świetnymi testerami jakości naszego pożywienia. Swoimi zmysłami od razu wyczują nieświeżą wędlinę lub mięso, a także nie zjedzą pożywienia ze zbyt dużą ilością konserwantów. Pozytywny wpływ kota na nasze zdrowie został potwierdzony licznymi badaniami. Ich codzienna obecność w naszym życiu zmniejsza ryzyko zawału lub udaru nawet o 30 %. Ich mruczenie oraz drgania jakie zostają podczas niego wytworzone ma wpływ na utrzymanie prawidłowego ciśnienia naszej krwi oraz znacznie przyczynia się do poprawy naszego nastroju. Ponadto koty tak samo jak psy potrafią być idealnymi przyjaciółmi dla człowieka. Jeżeli tylko dbamy o naszego zwierzaka i zapewniamy mu niezbędne rzeczy do prawidłowego funkcjonowania to na pewno nam się odwdzięczy swoim przywiązaniem do nas. A przecież nie ma nic piękniejszego dla właściciela zwierzaka jak jego oddanie i docenienia starań jakie wkładamy w jego codzienne wychowanie. Nie ważne czy wielki kot domowy czy mały ważne, abyśmy dbali o niego jak o członka rodziny.
Najnowsze komentarze