Adopcja zwierzęcia ze schroniska bez wątpienia jest szlachetnym czynem, który zasługuje na uznanie. Nigdy jednak nie powinna być ona decyzją podejmowaną pochopnie. Trzeba być przygotowanym na wystąpienie różnych, nieprzewidzianych okoliczności, związanych z wysokimi kosztami. Mowa tutaj między innymi o sytuacji, w której zwierzak zachoruje. Warto wiedzieć, z jakimi kosztami leczenia trzeba się liczyć, planując adopcję zwierzęcia.

Na co chorują zwierzęta domowe?

Wartość rynku usług dla zwierząt domowych wynosi nawet kilka miliardów rocznie. Oczywiście, usługi weterynaryjne o charakterze leczniczym stanowią lwią część tej kwoty. Zwłaszcza u zwierząt rasowych coraz częściej występują choroby wirusowe, pasożytnicze czy też genetyczne. W ostatnich latach można zauważyć także wyraźny wzrost zachorowań na nowotwory.

Zwierzęta domowe, a w szczególności psy i koty, bardzo często cierpią na zwyrodnienia stawów, nowotwory, cukrzycę, niewydolność nerek oraz inne tego typu poważne schorzenia.

Decydując się na adopcję zwierzaka, warto znać rasy, które najbardziej narażone są na zachorowanie. Wśród psów należą do nich między innymi owczarek niemiecki, buldog, mops, a także buldożek francuski. Delikatne rasy kotów to kot perski, Maine coon, sphinx czy też ragdoll.

Ile może kosztować leczenie weterynaryjne zwierzęcia?

Trzeba podkreślić, że leczenie zwierzęcia domowego czasem bardzo mocno nadwyręża domowy budżet. Wszystko dlatego, że koszt samej wizyty u weterynarza to nawet 100 złotych. Oczywiście, wizyty domowe charakteryzują się ceną o wiele wyższą.

Sam koszt wizyty to nie wszystko – trzeba doliczyć do niego cenę badań diagnostycznych, a także zastosowanych leków. Przykładowo – badanie USG psa to koszt nawet 250 zł. W przypadku skomplikowanego i długotrwałego leczenia właściciel zwierzęcia musi nastawić się na wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Często jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji okazuje się pożyczka.

Jak widać, zwłaszcza te osoby, które dysponują ograniczonym budżetem, mogą napotkać sporo trudności w finansowaniu leczenia swojego pupila. Stąd też w internecie pojawia się coraz większa liczba zbiórek, które zakładają zdesperowani właściciele zwierząt, licząc na pomoc obcych osób. Takiej sytuacji można by uniknąć, zastanawiając się przed adopcją zwierzaka, czy na pewno będzie się w stanie pokryć wszystkie nieprzewidziane wydatki.

Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie zwierzaka?

Jak widać, chcąc adoptować zwierzę, trzeba liczyć się z naprawdę wysokimi kosztami. Dlatego też doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą ich uniknąć, jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej dla swojego pupila. Coraz większa liczba towarzystw ubezpieczeniowych ma w swojej ofercie produkty przeznaczone dla psów i kotów. Trzeba jednak wiedzieć, że nie pokrywają one kosztów różnego rodzaju. Dlatego też przed podpisaniem umowy trzeba zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, które informują o zakresie ochrony.

Wiedząc, ile może kosztować leczenie weterynaryjne, zanim podejmie się decyzję o adopcji zwierzaka, trzeba dokładnie przemyśleć swoje możliwości finansowe i określić, czy będzie w stanie się pokryć różne, nieprzewidziane wydatki.