Zajmowanie się szczeniakiem wymaga odpowiedniego przygotowania i umiejętności. Szczenię w wieku 8-12 tygodni, kiedy to zazwyczaj trafia do swoich nowych, ludzkich rodziców, bardzo szybko się rozwija i potrzebuje właściwej opieki. Jedną z kluczowych kwestii jest to, jak i czym karmić szczeniaka. Co jedzą szczeniaki? Jakie porcje dla szczeniaka będą najlepsze? Kiedy zacząć rozszerzać dietę? I co będzie lepsze – karma mokra czy sucha?
Kiedy włączyć karmę do diety szczeniaka?
Nowonarodzony szczeniaczek, jak pozostałe zwierzęta z grupy ssaków, w pierwszych tygodniach życia odżywia się mlekiem matki. W 4. tygodniu życia można już wprowadzić niewielkie ilości stałego pokarmu w postaci rozdrobnionej papki. W 7. tygodniu życia szczenię może zostać odstawione od matki i zacząć jeść specjalistyczną karmę dla szczeniaków.
Ze względu na to, że rozwój szczeniąt jest bardzo dynamiczny w pierwszych miesiącach życia, ich zapotrzebowanie na energię i składniki pokarmowe jest większe niż u dorosłych psów.
Badania pokazują, że organizm młodego psa w przeliczeniu na kilogram masy ciała potrzebuje dwukrotnie więcej białka, prawie o połowę więcej tłuszczu i trzykrotnie więcej kalorii niż pies dorosły.
Żywienie szczeniaka powinno opierać się na karmie zawierającej:
- minimum 25% białka w masie suchej* oraz
- większą kaloryczność niż karmy dla psów dorosłych.
Tylko pełnowartościowa karma zapewni prawidłowy rozwój psa
Białko, tłuszcz oraz odpowiednia liczba kalorii to jedne z wielu rzeczy, które powinna zawierać pełnowartościowa karma dla szczeniąt. Istotne są także inne składniki odżywcze:
- kwas linolowy (jeden z kwasów Omega-6) – około 1,3% udziału w suchej masie;
- DHA (Omega-3) – określono, że suma EPA + DHA powinna wynosić: 0,13 g/1000 kcal energii metabolicznej; wspomaga rozwój mózgu, słuchu oraz wzroku u szczeniąt;
- wapń – dla szczeniąt ras dużych od 0,7% do 1,0%** udziału w suchej masie, dla szczeniąt ras małych od 0,7% do 1,0% udziału w suchej masie***;
- fosfor – około 1% udziału w suchej masie.
Sucha czy mokra karma – jaką karmić szczeniaka?
Rozszerzając dietę szczeniaka stajemy przed ważną decyzją – czy podawać mu karmę mokrą czy suchą? Przede wszystkim zawsze wybierajmy produkty dedykowane szczeniakom. Jak wspominaliśmy wcześniej, pierwsze posiłki stałe powinny mieć konsystencję papki. Może to być rozdrobniona wysokomięsna karma mokra dla szczeniąt lub rozmoczona karma sucha.
Dzienną dawkę pokarmu (należy stosować się do zaleceń podanych na opakowaniu karmy) należy podzielić na 4-5 równych porcji i podawać szczenięciu o stałych porach. Z czasem można zmniejszać liczbę posiłków – po 3. miesiącu życia do trzech, a po 6. miesiącu do dwóch porcji. Szczenięta nie mogą mieć stałego dostępu do karmy, gdyż może to spowodować jedzenie zbyt dużych ilości kalorii i rozwoju nadwagi.
Wszelkie nowe pokarmy należy wprowadzać stopniowo, przez kilka dni, sukcesywnie zwiększając ich ilość. Trzeba przy tym uważnie obserwować, czy nowy pokarm nie wywołuje u psiaka biegunki lub wymiotów. Zaleca się stosowanie do następującej zasady:
- w dniu pierwszym 75% poprzedniej karmy + 25% nowej karmy;
- w drugim dniu 50% poprzedniej + 50% nowej;
- w trzecim dniu 25% poprzedniej + 75% nowej;
- w czwartym dniu 100% nowej karmy.
W przypadku szczeniąt z wrażliwym układem pokarmowym cały proces można rozciągnąć w czasie, mniej więcej do 7-10 dni. Dobrze skomponowana sucha karma RAW PALEO PUPPY dla szczeniąt zapewni Twojemu pupilowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze i nie wymaga dodatkowej suplementacji. Co ją wyróżnia?
Wysoka zawartość białka
Białko pochodzenia zwierzęcego zapewni psu aminokwasy egzogenne niezbędne do rozwoju. W karmach RAW PALEO PUPPY źródłem łatwo przyswajalnego białka jest jeden gatunek lekkostrawnego mięsa – indyk lub wołowina.
Odpowiednia zawartość tłuszczu
Tłuszcz stanowi dla szczeniąt główne źródło energii. Jego ilość powinna być odpowiednio zbilansowana – z jednej strony musi pokryć zapotrzebowanie, z drugiej nie może go być zbyt dużo, gdyż może łatwo doprowadzić do otyłości, co jest bardzo niebezpieczne u szczeniąt.
Wartościowe źródło węglowodanów
Węglowodany, obok tłuszczów, to również dobre źródło energii dla psów. Nie może ich jednak być zbyt dużo. W wielu karmach ilość węglowodanów przewyższa ilość tłuszczu i białka, co nie jest dobre.
Karmy RAW PALEO PUPPY są bezzbożowe, a obecne w nich węglowodany pochodzą z batatów i ziemniaków, które są dobrze przyswajalne i nie powodują problemów ze strony układu pokarmowego.
Dodatek włókna pokarmowego
Włókno pokarmowe odpowiada za prawidłowy rozwój mikroflory jelit, budowanie odporności, a także zapobiega występowaniu biegunek, które u szczeniąt mogą powodować odwodnienie i zahamowanie wzrostu.
Dodatek kwasów Omega-3
Kwasy tłuszczowe Omega-3, znane także pod nazwą DHA są niezbędne do rozwoju układu nerwowego i narządu wzroku, a także wpływają na zdrowy wygląd skóry i sierści. W karmie RAW PALEO PUPPY ich wartościowym źródłem jest olej z łososia.
Kiedy zacząć karmić szczeniaka jak dorosłego psa?
W końcu nadejdzie moment, w którym szczeniak stanie się młodym, dorosłym psem. To czas, by zamienić karmę dla szczeniąt na karmę dla dorosłych psów. Kiedy powinno to nastąpić? Należy to zrobić, gdy szczeniak osiągnie około 80% swojej docelowej wagi. Jeśli chodzi o wiek psa, zależy to w dużej mierze od rasy.
Psy ras miniaturowych należy zacząć karmić jak dorosłego psa w wieku 6 – 7 miesięcy, a małych 9 – 11 miesięcy. Rasy średnie i duże rosną wolniej, dlatego zmianę sposobu karmienia można wprowadzić w wieku 15 – 18 miesięcy. Z kolei psy raz olbrzymich powinny być karmione karmą dla szczeniąt nawet do 2. roku życia.
Najnowsze komentarze