Niemal każdy właściciel czworonoga traktuje go jak członka rodziny i wykonuje nie tylko niezbędne czynności pielęgnacyjne, ale także zabiegi mające upiększyć psa. Pojawienie się zabiegów związanych z groomingiem jest połączone z rozwojem hodowli i kultury wystawiania psów.

Jakie zabiegi dla psów są wykonywane w ramach groomingu?

Grooming to ogólne określenie, które obejmuje czynności pielęgnacyjne w stosunku do takich czworonogów jak psy, koty, konie, owce i inne. Kynologia (nauka o psach) wskazuje, że grooming to wszystkie czynności pielęgnacyjnych dotyczące psa, które mają na celu przygotowanie zwierzęcia do wystawienia. Z tego powodu profesjonalny psi fryzjer zna standardy strzyżenia psów konkretnych ras, które są określane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.

Zabiegi pielęgnacyjne w zakresie groomingu oferują właścicielom psów o różnych rodzajach sierści dostęp do profesjonalnego strzyżenia i pielęgnacji psów.  W ramach tych zabiegów ważne jest indywidualne podejście, gdyż każdy piesek wymaga innych zabiegów i ma odmienne potrzeby pielęgnacyjne. Tymczasem grooming to nie tylko profesjonalne strzyżenie, ale również kąpiel psa, która ma przygotować czworonoga do dalszych zabiegów. Następnie groomer nakłada maski mające odżywić włosy pieska i podkreślić ich naturalne cechy. Tak przygotowany pupil jest poddawany kolejnym zabiegom, jak wyczesywanie, strzyżenie czy trymowanie. Istotne jest też suszenie i rozczesywanie sierści. Pozwala to rozbić kołtuny, o ile się pojawiły oraz wyczesać sierść.  Przy strzyżeniu w przypadku pieska określonej rasy groomer trzyma się ustalonych wzorców i wymagań, gdy pies jest przeznaczony na wystawę lub konkurs. Jeżeli jest to pupil domowy to strzyżenie jest wykonywane według wskazówek klienta. Warto zwrócić uwagę, że niektóre rasy szorstkowłose wymagają tylko trymowania. Końcowym etapem pielęgnacji psa jest czyszczenie uszu czy przycinanie pazurów.

Zabiegi w ramach groomingu pozwalają na pełną pielęgnację sierści każdego pieska, która nie ogranicza się do skrócenia i nadania jej kształtu.  Wszystkie czynności pielęgnacyjną mają za zadanie nie tylko nadać ładny wygląd, ale też zadbać o zdrowie skóry pupila i jego dobre samopoczucie. Ogólne zasady postępowania w stosunku do psa są w miarę jednolite, jednak trzeba pamiętać, że różne psy, które są zaliczane do szorstkowłosych wymagają jednak odmiennego podejścia oraz innego strzyżenia. Każdy właściciel psa ,ma świadomość, że zwykle pies dwa razy w roku linieje (wymienia włos). Jednak w przypadku szorstkowłosych ras wymagają przy tej okazji pomocy pod postacią trymowania, aby zapewnić miejsce dla pojawienia się nowej. Chcąc utrzymać stały wygląd psa zabieg ten można wykonywać nawet co 6-8 tygodni, należy jednak pamiętać, aby nie używać do tego nożyczek. Brak trymowania sierści u psa szorstkowłosego powoduje, że futro staje się matowe, nieprzyjemne w dotyku i wyblakłe oraz dodatkowo może się filcować i szybciej łapać wszelki brud.

Artykuł powstał dzięki Royal Pet Spa