Jakie zabawki dla psów są najlepsze?

Wsród akcesorii dla psa jedną z ważniejszych kategorii są zabawki dla psa. Jakie zabawki dla psów są najlepsze? To pytanie zadaje sobie masa właścicieli czworonogów, głównie w poszukiwaniu trwałych i bezpiecznych dla zwierząt zabawek. Bo jak wiele z nich każdy piesek pogryzł na dobre, wiedzą tylko ich właściciele.

Jakie zabawki dla psa są najlepsze?

Właśnie trwałe i bezpieczne. To dwie podstawowe kwestie, jeżeli chodzi o zabawki. Bezpieczne – bo nikt nie wyobraża sobie kupić dla psa czegoś, czym może się skaleczyć, otruć czy zrobić inną krzywdę. A dlaczego trwałe? Bo psy mają to do siebie, że uwielbiają gryźć, ciągnąć sznurki czy materiały i rozszarpywać co się da. Wiadomo nie każdy pies, ale w zdecydowanej większości przypadków tak jest. Dlatego z zakupem zabawki często bywają problemy i pojawiają się pytania na forach czy grupach na FB. Dlatego tutaj krótkie i prosty rady, co z zabawkami dla psów.

Czego unikać dla psa?

Teoretycznie wszystko może nadawać się na zabawkę dla psa. Kwestią pozostaje czas, jaki dana zabawka posłuży naszemu pupilowi. Szarpaki materiałowe czy maskotki dość szybko przejdą w stan” o rozszarpaniu”. Równie szybko zniszczą się zabawki z wszelkiego rodzaju pianek, mało wytrzymałej gumy, a nawet plastiku. Nawet klasyczne piłki tenisowe czy te ze sznurkiem, też wytrzymają tylko kilka intensywnych zabaw (a czasem i tylko jedną).

Jaki więc wybrać materiał na zabawkę dla psa?

Jeżeli chodzi o typowe szarpaki, warto wybrać sznurki. Najlepiej grube i dość twarde (mocno i ciasno zwinięte). Im delikatniejszy sznurek, tym jego żywotność będzie krótsza. Gruba i ciężka lina będzie sama w sobie wyzwaniem dla psa, który długimi godzinami będzie starał się ją przegryźć.

A co z piłeczkami i innymi zabawkami? Tutaj warto wybrać produkty z mocnej, wytrzymałej gumy (dobrym przykładem będą piłeczki dentystyczne dla psów). Innym najbardziej polecanym materiałem, wybitnie odpornym na psie zęby jest guma termoplastyczna (TPR). Znajdziemy wykonane z niej piłki, ringi, patyki i inne gryzaki. Jest ona bezpieczna dla zdrowia a zabawki dla psa wykonane z niej są bardzo wytrzymałe.

Wszystko zależy od potrzeb psa…

Dla psa świetnie sprawdzą się tez wszelkiego rodzaju twarde materiały do długiego gryzienia. Mam tutaj na myśli dostępne w sklepach zoologicznych poroża dzikich zwierząt czy kawałki twardego drewna – np. patyk z drzewa kawowego. Produkty te cechuje ich naturalność pochodzenia i odpowiednia wytrzymałość.

Przy wyborze zabawek dla psa polecam intensywne poszukiwanie, dokładne czytanie opisów, a także unikanie kupna zabawek z dyskontów czy sklepów typu Pepco. Na odpowiednią jakość nie ma tam co liczyć. Za odpowiednio trwałą zabawkę trzeba zapłacić minimum kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Gwarantowaną wytrzymałość zapewnią zabawki np. z serii Kong czy wspomnianej gumy termoplastycznej.