Zima to, wbrew pozorom, dobry czas na to, aby popracować nad swoją sylwetką. Ponure dni zwykle sprzyjają bowiem biernemu spędzaniu wolnego czasu, dlatego warto wykorzystać go właśnie na to, aby zadbać o swoją figurę. Podpowiadamy, jak pozbyć się nadprogramowych kilogramów zimą.

Szukaj okazji do spalania kalorii

Aby pozbyć się zbędnych kilogramów, niezbędne jest zredukowanie kalorii. Uzyskamy to poprzez różnego rodzaju ćwiczenia, ale wcale nie oznacza to, że musimy katować się morderczymi treningami. Wystarczy każdego dnia znaleźć kilka lub kilkanaście minut na to, aby zmobilizować swój organizm do spalania kalorii, a szybko zauważymy pierwsze tego efekty.

Czy wiesz, że wystarczą 4 minuty ćwiczeń, aby podkręcić metabolizm na 24 godziny? Taki efekt uzyskamy dzięki intensywnemu treningowi tabata polegającemu na wykonywaniu ćwiczeń cardio w sekwencji – 20 sekund aktywności, 10 sekund odpoczynku. Kluczem do sukcesu jest natomiast intensywność. Każde ćwiczenie trzeba wykonywać najintensywniej, jak tylko potrafimy.

Oprócz takich metabolicznych treningów warto przynajmniej 2 razy w tygodniu postawić na aktywność cardio trwającą co najmniej 30-40 minut. Może to być szybki spacer, nordic walking, spokojny jogging lub trening w domu, na przykład na bieżni lub na rowerku stacjonarnym. Wystarczy wyposażyć się w wygodny strój oraz sportowe buty zimowe, a samą aktywność poprzedzić kilkuminutową rozgrzewką.

Warto pamiętać o tym, że kalorie możemy spalać również podczas codziennych czynności takich jak odkurzanie, prasowanie czy zabaw az dzieckiem czy psem. Zachęcamy więc do tego, aby każdego dnia szukać takich drobnych okazji do spalenia kilku kalorii i przy okazji zrobienia czegoś pożytecznego oraz przyjemnego.

Dieta kluczem do sukcesu

Jeśli zależy nam na zrzuceniu kilku kilogramów, z pewnością niezbędna będzie zmiana nawyków żywieniowych. W tym celu dobrze jest skonsultować się z dietetykiem, który zaproponuje redukcyjny program żywienia dopasowany do naszego organizmu oraz naszych możliwości. Jeśli nie chcemy korzystać z pomocy specjalisty, gdyż wprowadzenie restrykcyjnej diety jest dla nas zbyt ciężkim zadaniem, zastosujmy chociaż kilka zmian w swoim żywieniowym trybie życia. Na początek warto dopracować śniadanie jako najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Powinien on być spożyty w ciągu pół godziny od pobudki. Jeśli zależy nam na redukcji wagi, polecamy postawić na śniadania białkowo-tłuszczowe z niewielką ilością węglowodanów. Takie śniadanie doskonale pobudza metabolizm i dostarcza energii na długi czas. Jeśli do tej pory jedliśmy rzadko, ale za to pochłanialiśmy za jednym razem duże porcje, czas na zmianę. Zaplanujmy w ciągu dnia 3 główne posiłki oraz dwie, trzy przekąski pomiędzy nimi. W ten sposób nasz organizm będzie miał stały dostęp do energii i unikniemy wilczego napadu głodu, który zmusza nas do zjedzenia niepotrzebnie większej ilości jedzenia, którego duża część odkłada się wówczas w postaci tkanki tłuszczowej.

Bardzo ważnym elementem wspomagania metabolizmu jest spożywanie co najmniej 3 litrów płynów dziennie. Oprócz wody polecamy picie herbatek ziołowych, a także zielonej lub czerwonej herbaty, które wspierają spalanie tłuszczu.

Stosując tych kilka prostych zasad w życiu codziennym już po miesiącu uda nam się zauważyć pierwsze efekty, a po pół roku różnica w naszej wadze będzie zdecydowanie widoczna.