Wizyta u groomera czyli psiego fryzjera może być bardzo stresująca dla zwierzaka, co z kolei utrudnia przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych. Dlatego warto dobrze przygotować swojego psiaka do wizyty, aby zmniejszyć jego niepokój i może z czasem sprawić, że wykonywane zabiegi będą dla niego przyjemnością. Jak przygotować psa do pierwszej wizyty i psiego fryzjera?

Przyzwyczajaj psa do zabiegów pielęgnacyjnych

Jeśli chcesz, aby pierwsza wizyta u groomera odbyła się w miarę spokojnie, przyzwyczajaj psa do podstawowych zabiegów od momentu, w którym pojawi się on w Twoim domu. Regularnie wyczesuj sierść, sprawdzaj uszy i oglądaj pazury. Ważne, aby w trakcie „przeglądu” psiego przyjaciela dokładnie dotykać go w różnych miejscach: przytrzymać łapkę, unieść ogon, czy podnieść pysk i pogłaskać po różnych obszarach szyi i karku. W ten sposób pies będzie przyzwyczajony do dotyku w różnych obszarach i nie powinien zareagować paniką na zabiegi pielęgnacyjne wykonywane przez fryzjera. Jeśli Twój pies ma z tym problem, to możesz przeprowadzać to w formie szkoleń, czy zabawy i po każdym cierpliwym zniesieniu “przeglądu” nagradzać swojego przyjaciela przysmakiem lub zabawą np. piłką bądź szarpakiem.

Oswajaj psa z różnymi akcesoriami

Wizyta u groomera wiąże się z obecnością wielu przedmiotów, których pies może nie znać. Dlatego dobrze jest zaznajomić go z nimi w bezpiecznym, domowym otoczeniu. Zaproś psa do łazienki, gdy suszysz głowę i delikatnie zbliż do niego suszarkę, tak aby miał szansę oswoić się zarówno z dźwiękiem, jak i z ciepłym podmuchem powietrza. Weź nożyczki i „potnij” nimi powietrze, siedząc obok psa, a następnie (jeśli nie reaguje) to nieco bliżej tułowia i pyska. To samo zrób z cążkami do pazurów i maszynką do golenia. Im lepiej pies pozna widok i odgłos różnych urządzeń, tym mniejszy stres przeżyje u groomera.

Dobrze wybierz salon pielęgnacji psów

Psi fryzjer powinien nie tylko znać się na przeprowadzanych zabiegach i wykonywać je w sposób bezpieczny, ale musi mieć również odpowiednie podejście do czworonogów. Szarpanie, krzyki i nerwowa atmosfera nasilą stres psa i sprawią, że na każdą kolejną wizytę będzie reagował jeszcze gorzej. Dlatego korzystaj jedynie z usług sprawdzonych i polecanych groomerów. Warto również, aby na pierwszej wizycie właściciel pozostał z psem na czas pielęgnacji i obserwował zachowanie fryzjera oraz dawał wsparcie moralne swojemu pupilowi. Można także zabrać ze sobą psie przysmaki, którymi nagrodzi się psa za spokojne stanie podczas strzyżenia, czy podanie łapy do skrócenia pazurów. Dobrym pomysłem jest także przygotowanie specjalnych przysmaków (wyjątkowo smakowitych), którymi pupil będzie częstowany jedynie w salonie pielęgnacyjnym, dzięki temu szybko zacznie to miejsce kojarzyć ze źródłem przyjemności. Salony można znaleźć na stronie https://animaly.io/

Potrzeby fizjologiczne

Niezwykle ważną kwestią jest zapewnienie psu możliwości załatwienia wszystkich potrzeb fizjologicznych przed wizytą u psiego fryzjera. Pełny pęcherz sprawi, że pies będzie się bardziej denerwował. Dlatego przed wybraniem się do groomera koniecznie zapewnij psu spacer. Warto, aby był on dłuższy: z możliwością swobodnego biegania i zabawy. Zmęczony pies mniej reaguje na bodźce i jest spokojniejszy przy wykonywaniu zabiegów.

Podsumowanie

Dobre przygotowanie psa do zabiegów pielęgnacyjnych zwiększa szansę, że będzie on spokojny w trakcie ich wykonywania. Dzięki temu kąpanie, strzyżenie, czy przycinanie pazurów przebiegnie sprawniej i będzie bezpieczniejsze dla psa. Wyrywający się pies może sprawić groomerowi dużo kłopotu i doprowadzić do nieprzyjemnego (chociaż raczej niegroźnego) wypadku np. zbyt krótko obciętego pazura, który zacznie krwawić. Dlatego zadbaj o dobre przygotowanie psa, a wizyty odbywaj regularnie. Dzięki temu każde kolejne strzyżenie będzie mniej stresujące dla Ciebie i Twojego pupila.