Podstawowe produkty dla szczeniaka- czyli co powinien jeść psi maluch?

Jeśli stałeś się szczęśliwym posiadaczem małego szczeniaka, musisz wiedzieć, że prócz zabawy potrzebuje on przede wszystkim odpowiednio zbilansowanej diety. Okazuje się, że właściwe karmienie szczeniąt dla wielu opiekunów może być problematyczne. Jak powinna zatem wyglądać dieta szczeniaka i czego nie powinno w niej zabraknąć? Kiedy zacząć podawać psu karmę komercyjną? Szczegóły poniżej. Pamiętajmy, że wszelkie niedobory składników pokarmowych u szczeniąt mogą skutkować powstaniem różnych wad rozwojowych. Wybierając karmę dla szczeniaka, sugerujmy się zbilansowanym składem oraz wysoką strawnością. Warto wiedzieć, że dawkowanie karmy oraz potrzeby żywieniowe w przypadku rosnących psów zmieniają się wraz z wiekiem pupila.

Karmienie szczeniaka – sposób żywienia od pierwszego miesiąca życia

Czym karmić szczeniaka? Przez pierwsze 30 dni od narodzin, podstawą żywienia i diety szczeniaka jest mleko matki. Po tym okresie szczeniaczki zaczynają się interesować pokarmem innym niż mleko suki. Szczeniaki mogą zacząć próbować niewielkich ilości papki, czyli karmy rozrobionej w niewielkiej ilości wody. Siedmiotygodniowe psiaki można już z powodzeniem odstawić od matki by zaznajamiać je z nową karmą dla szczeniąt. Prawidłowe żywienie szczeniąt jest bardzo ważne. Szczeniaki po odsadzeniu potrzebują karmy z wysokim poziomem białka. Stanowi ono podstawowy budulec dla rozwijających się mięśni i tkanek. Tłuszcz podawany szczeniętom powinien dostarczać psu potrzebnej energii oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych bez doprowadzania go do nadwagi. Ponadto jedzenie dla szczeniąt powinno być bogate w zestaw niezbędnych witamin i składników mineralnych. Pamiętajmy także o właściwej ilości wapnia w diecie – w przypadku szczeniąt ras dużych powinna wynosić od 0,7% do 1,2%, zaś ras małych i średnich od 0,7% do 1,7% udziału w suchej masie pokarmu. Jego niedobór jak i nadmiar może być szkodliwy.

Karmienie szczeniaków – czym się różni od karmienia psów dorosłych?

 Jak nietrudno zauważyć, zapotrzebowanie szczeniąt na składniki pokarmowe jest o wiele wyższe niż w przypadku dorosłych psów. Dorastający organizm psa potrzebuje trzykrotnie więcej kalorii, dwukrotnie więcej białka i o połowę więcej tłuszczu niż organizm dorosłego pupila. Karma dla szczeniąt musi być pokarmem wysoko skoncentrowanym ze względu na to, że młode szczenięta posiadają niewielkie żołądki, które nie są w stanie pomieścić ogromnych porcji pokarmu.

Żywienie szczeniaka – dawkowanie karmy

Ilość i częstotliwość podawanych porcji karmy zależeć będą zarówno od jego wieku jak i wagi, co zmienia się wraz ze wzrostem psa. Ze względu na to, że dawkowanie poszczególnych pokarmów dla szczeniaków może być różne, sugerujmy się tabelami dawkowania zamieszczonymi na opakowaniu każdego gotowego pokarmu.

Kiedy zacząć podawać pokarm dla dorosłego psa?

Należy pamiętać, że moment dorosłości zależy przede wszystkim od rasy psa. W przypadku małych psów i miniaturowych ras następuje on w ok.8 miesiącu życia. Psy ras dużych i olbrzymich uzyskują dorosłość po 18 miesiącu życia. Aby nasz psi maluch mógł wzrastać w komfortowych warunkach potrzebne są podstawowe produkty dla szczeniaka. Legowiska, smycze, obroże i akcesoria do zabawy, zarówno w początkowym okresie wzrostu jak i w dorosłości okazują się niezwykle przydatne.