Wielu właścicieli psów narzeka, że ich ukochany pupil podczas spaceru szarpie się oraz ciągnie smycz. Czy spokojne i komfortowe chodzenie ze swym zwierzakiem na spacer jest możliwe? Oczywiście że tak. Istnieją bowiem skuteczne metody na poskromienie temperamentu każdego niecierpliwego czworonoga.

Dlaczego pies szarpie się na smyczy?

Behawioryści zwierząt są zgodni co do tego, że żaden czworonóg nie szarpie się na smyczy bez przyczyny. Istnieje kilka powodów, które decydują o tym, ze psy nie lubią chodzić na smyczy. Wśród najczęstszych przyczyn nerwowej szarpaniny można wymienić:

  • niedostosowanie przez opiekuna tempa spaceru do potrzeb swego pupila
  • istnienie zbyt małej więzi pomiędzy psem, a jego opiekunem
  • brak nauki posłuszeństwa w wieku szczenięcym
  • ekscytacja zwierzaka oraz nagłe zafascynowanie czymś nowym, co pojawiło się na drodze
  • stres oraz lęk
  •  chęć dotarcia przez czworonoga do obranego celu w jak najszybszym czasie

Każdy opiekun powinien pamiętać o tym, że zdecydowanie łatwiej jest nauczyć psa właściwego zachowania, niż oduczyć go wcześniej nabytych przyzwyczajeń. Gdy właściciel nie wytresuje odpowiednio swego pupila już w szczenięcym wieku, to później może mieć z nim poważne spacery.

Jak nauczyć psa posłusznego chodzenia na smyczy?

Niezwykle ważne jest, aby w spokoju wydawać swemu pupilowi jasne, precyzyjne oraz powtarzające się w konkretnej sytuacji komunikaty. Brak frustracji ze strony opiekuna zazwyczaj eliminuje niepożądane zachowania. Z kolei głośne krzyki są zazwyczaj nieskuteczne. Co więcej mogą one przynieść odwrotny efekt do zamierzonego.

Bardzo skuteczna jest również nauka za pomocą nagrody. Nagradzanie psa ulubionymi smakołykami wówczas, gdy był posłuszny, pomaga zbudować pozytywne skojarzenia ze smyczą.

Naukę chodzenia warto zawsze rozpocząć od wykonywania najprostszych kroków. Przyjęcie odpowiedniej pozycji przy nodze, spokojne ruszenie, a z czasem również wydłużenie czasu spaceru na luźnej smyczy przynosi zawsze pozytywne efekty. Ważne jest, aby za poprawne wykonie zadania prawić psu komplementy i podarować mu ulubiony smakołyk.

Bardzo skuteczna jest również „zasada “drzewka”. Polega ona stawaniu w miejscu wówczas, kiedy pies zaczyna ciągnąć smycz. Gdy zwierzak ochłonie i przestanie naciągać smycz, to wówczas znów ruszamy do przodu.

Zmiana kierunku to kolejny sposób zapobiegający sytuacji, w której to pies decyduje, gdzie chce iść. Jeśli psiak ciągnie w prawo, to wówczas należy skierować się w przeciwną stronę. Z każdym powtórzeniem należy wydłużać czas, po którym to zwierzak zostanie nagrodzony i pójdzie tam gdzie chciał.

Niezwykle ważne jest również stosowanie odpowiedniego sprzętu. Odpowiednie szelki są najbezpieczniejszym narzędziem umożliwiającym efektowne treningi chodzenia na smyczy.

Nigdy nie należy stosować kolczatki oraz szelek z łańcuszkiem zaciskowym. Podduszanie psiaka może doprowadzić do urazu szyi, tchawicy, nerwów szyjnych oraz kręgosłupa. Co więcej te okrutne akcesoria mogą spowodować, że pies będzie jeszcze bardziej nieposłuszny oraz agresywny.

Artykuł powstał dzięki malier.pl