Coraz więcej osób zwraca uwagę na nasilający się kryzys klimatyczny oraz na fakt wysokiej produkcji dwutlenku węgla. Rośnie popularność diety wegetariańskiej czy nawet wegańskiej, ponieważ to właśnie spożywanie mięsa wpływa negatywnie na nasz klimat. Jest tak, ponieważ zwierzęta wraz z odchodami uwalniają duże ilości metanu do atmosfery, co podnosi temperaturę na planecie oraz karmienie zwierząt hodowlanych zużywa ogromne ilości wody. Z tego względu właściciele psów również zaczynają się zastanawiać, czy nie zmienić diety dla swojego pupila, tak aby nie karmić go tylko i wyłącznie mięsem. W przypadku psów jest to bardziej możliwe niż w przypadku kotów, ponieważ koty nie trawią pokarmów roślinnych, podczas gdy organizm psa jest w stanie je strawić.

Wegetariańska dieta dla psa – czy to jest dobry pomysł?

W Internecie można już znaleźć karmy dla psów przygotowane tylko i wyłącznie z produktów roślinnych, jednak nadal trudno jest znaleźć tego typu karmę w popularnych dyskontach, takich jak Biedronka, Netto, Lidl czy Rossmann. Jednak zadajmy sobie najpierw pytanie, czy karmienie psa taką karmą to na pewno dobry pomysł? Przed podjęciem decyzji o przerzuceniu psa na wegetariańską karmę powinieneś w pierwszej kolejności porozmawiać o tym z weterynarzem i zrobić badania krwi dla swojego czworonoga. Każde zwierzę jest inne i ma swoje potrzeby, wynikające z podłoża genetycznego. Pewne psy lepiej zniosą taki rodzaj karmy niż inne, dlatego lepiej będzie nie podejmować decyzji pochopnie, aby nie wywołać u zwierzaka niebezpiecznych chorób czy istotnego pogorszenia jego samopoczucia.

Jak wdrażać dietę roślinną u psa?

Jeśli chcesz spróbować diety roślinnej u swojego psa, wówczas możesz zacząć od przysmaków, aby sprawdzić, czy Twój pupil jest w ogóle zainteresowany tego rodzaju pożywieniem. Wysokiej jakości przysmaki wegetariańskie dla psa znajdziesz w specjalistycznych sklepach internetowych. Nie musisz zatem od razu zamawiać całej, dużej (i kosztownej) paczki karmy, która tak naprawdę może w ogóle nie zostać zaakceptowana przez Twojego psa. Zamiast tego możesz zacząć od małych przysmaków, co pozwoli Ci lepiej poznać preferencję danego zwierzaka. Na początek możesz mieszać przysmak wegetariański z przysmakiem mięsnym, aby w ten sposób powoli zmieniać preferencję zwierzaka i uczyć go nowych smaków. Jakikolwiek sposób wybierzesz, nie rób nic na siłę i zachowaj cierpliwość w stosunku do Twojego czworonożnego towarzysza, pośpiech i presja tylko zniechęcą psa do sięgania po nowy przysmak. Jeśli jednak nie uda Ci się przekonać psa do przysmaków wegetariańskich, wówczas możesz także spróbować karmy produkowanej ze świerszczy, która również zdobywa coraz większą popularność wśród właścicieli psów.