Zwierzęta domowe narażone są na urazy oraz choroby, z których niestety część wiąże się z obciążeniem genetycznym, a część wynika po prostu z codziennej aktywności fizycznej. Właściciel każdego czworonoga musi uważnie obserwować pupila i w razie potrzeby udać się z nim lekarza weterynarii, który po przeprowadzeniu odpowiedniej diagnostyki ortopedycznej dobierze właściwą metodę leczenia. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o diagnostyce w ortopedii.

Czym jest i na czym polega diagnostyka ortopedyczna u zwierząt domowych?

Diagnostyka ortopedyczna służy określeniu lokalizacji bólu, jego charakteru i czasu występowania. Jest ona niezbędna do ustalenia źródła problemu u naszego zwierzaka. Dzięki niej można dokonać diagnozy kulawizn u psów i kotów na tle pourazowym, np. złamania i zwichnięcia, wady wrodzone dziedziczne i rozwojowe, np. enostoza, odwapnienie kości, dysplazja stawu łokciowego i biodrowego, choroba Legga-Calvégo-Perthesa, czy choroba zwyrodnieniowa stawów kości długich i kręgosłupa. W celu wybrania najlepszej drogi leczenia stosuje się różnorodne techniki diagnostyczne, wśród których znajduje się diagnostyka RTG, ultrasonografia, czy rezonans magnetyczny.

Weterynarz w Chorzowie przed wykonaniem badań diagnostycznych w pierwszej kolejności zbiera od nas wywiad w celu uzyskania istotnych informacji. W tym miejscu należy opowiedzieć, jak zachowuje się nasz czworonóg, jak się porusza, czy z chęcią wchodzi po schodach lub, czy nie ma problemów ze skrętami w lewą albo w prawą stronę. Zwróćmy uwagę, że pewne objawy mogą nasilać się po ćwiczeniach, intensywnym spacerze, lub pojawiać się po dłuższym odpoczynku. Inną dość ważną kwestią jest żywienie, które ma bardzo duży wpływ na budowę i rozwój szkieletu u młodego psa czy kota. Po badaniu wizualnym lekarz przechodzi do badania klinicznego, np. sprawdza dokładnie stawy i wykonuje próby zginania oraz prostowania danego stawu. Takie działania pozwalają dostrzec jakiekolwiek objawy bólowe u naszego pupila.

Pamiętajmy, że zdrowe zwierzę powinno być żywiołowe i ruchliwe. Dlatego, jeżeli zauważymy jakiekolwiek niedobory ruchowe, np. kulawiznę, niechęć do ruchu, problemy ze wstawaniem – jak najszybciej udajmy się do gabinetu weterynaryjnego, gdzie lekarz dobierze właściwą metodę leczenia.

Dlaczego kontrolne badania ortopedyczne są tak ważne?

„Kontrolne badania ortopedyczne szczeniąt i młodych psów pozwalają wcześnie wychwycić chorobę, wdrożyć odpowiednie leczenie, a w efekcie zminimalizować dolegliwości w późniejszym wieku – zauważa lekarz weterynarii z Przychodni Weterynaryjnej w ChorzowieNależy także wiedzieć, że istnieje wiele schorzeń występujących u szczeniąt, a diagnoza postawiona w tak młodym wieku pozwala łatwiej tę chorobę wyeliminować”.

Kontrolne badania ortopedyczne są bardzo ważne szczególnie u szczeniąt ras dużych, które bardzo szybko rosną, przez co dochodzi u nich do dużych obciążeń kości. Do chorób, które można wcześnie zdiagnozować, zapobiec ich rozwojowi oraz eliminować późniejsze objawy należą przede wszystkim dysplazje łokci i bioder, a także nawykowe zwichnięcia rzepki.