Wśród specjalistów zajmujących się psami, takimi jak psi fryzjerzy, weterynarze, trenerzy, coraz częściej słyszy się o psich behawiorystach. Coś takiego jak szkoła dla psów nie jest już obcym pojęciem. Behawiorysta psi może być uważany za kogoś, kto ma przyjemną i luźną pracę, która opiera się tylko i wyłącznie na spotkaniach z psami swoich klientów, rozmowach o tym co się dzieje i jak można rozwiązać dany problem oraz polepszyć relację i komfort życia swój i psa. W dużej mierze tak to funkcjonuje, jednak w rzeczywistości wygląda to troszkę inaczej. Na czym polega praca behawiorysty psiego? Jak szkolić się w tym kierunku? Co zalecają psi behawioryści?

Szkolenia psów i behawiorystyka

Dobry behawiorysta przed każdym spotkaniem przygotowuje się do pracy z konkretnym psem. Osoba zajmująca takie stanowisko musi odpowiednio szybko wyciągać wnioski, zbierać informacje, by stworzyć plan terapii. Każdy, kto wykonuje ten zawód musi poświęcić wiele godzin na to, by móc dojść do tego jaki problem istnieje w psie. Wbrew pozorom ta praca nie jest tak luźna i przyjemna na jaką wygląda. Ważne jest obranie odpowiedniej metody w pracy z danym psem. Tresowanie psów, praca nad ich zmianą i unormowanie ich emocjonalnie, to ogromny wysiłek.

Szkolenia psów i behawiorysta, który je prowadzi musi liczyć się z tym, że musi zapewnić pomoc psu, a także jego opiekunowi. Osoba, która się tym zajmuje jest swego rodzaju opiekunem dzięki któremu pies oraz jego właściciel są w stanie znaleźć wspólny język. Behawiorysta przybliża opiekunom psów, to jak funkcjonuje pies, przedstawia to jak wygląda psa komunikacja i pomaga zrozumieć przyczyny różnych problemów, które powstają. Jest to trudna praca, wymagająca ogromnej cierpliwości, szczególnie w sytuacjach kiedy pojawiają się niepożądane zachowania. W takich sytuacjach najważniejsze jest zrozumienie przyczyny ich powstania, co jest bardzo ważne w całym procesie przyjrzenia się problemowi. Praca behawiorysty wymaga ogromnej wiedzy, którą ciągle trzeba poszerzać oraz doświadczenia, które jest niezbędne po to, by jak najlepiej przepracować problem z psem i klientem.

Świetnym rozwiązaniem dla osób, które posiadają psy i chcą rozwinąć się w dziedzinie behawiorystyki, żeby świadomie współpracować ze swoim pupilem jest szkoła dla psów oraz tresowanie psów. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie ze swoim czworonogiem, warto przemyśleć wysłanie go na szkolenia psów. Odwiedź tę stronę i znajdź oferty szkoleń dla swojego psa: https://psiedszkole.pl.

 

Jak przygotować psa do konsultacji behawioralnej?

Konsultacje behawioralne zazwyczaj trwają około 2 – 3 godzin. Praktycznie zawsze jest to spotkanie praktyczne, w trakcie którego behawiorysta skupia się na obserwacji zachowań psa w sytuacjach problemowych i wielu innych. Następnie rozmawia z opiekunem psa i próbuje pokazać w praktyce metody pracy z psem jakie proponuje w ułożonym przez siebie planie terapii. Każdy behawiorysta przed spotkaniem z klientem zbiera różne informacje o psie, ponieważ sam czas terapii może być niewystarczający na wszystkie elementy, a to może zwrócić uwagę na konkretne szczegóły. Behawioryści często proszą o wypełnienie ankiety przed spotkaniem. Zawiera ona wiele pytań, których nie będzie trzeba zadawać podczas samej sesji. Zazwyczaj są to pytania dotyczące historii psa, stanu psychicznego, zdrowotnego, żywienia, codziennej rutyny, aktywności psa i tego jak właściciel reaguje na dane zachowania psa. Dzięki takim informacjom w pigułce behawiorysta może znacznie wcześniej przygotować się na spotkanie z psem i zapoznać z problemem. Jednym z najważniejszych punktów ankiety jest to, by podać informację na temat tego jak pies reaguje na gości, a także na inne osoby na spacerze. Dzięki temu behawiorysta będzie mógł przygotować się na spotkanie z psem i wie czego może się spodziewać, np. ataku agresji ze strony psa. Szkoła dla psów również praktykuje tego typu metody zanim przyjmie do siebie psa.