Producenci karm prześcigają się w tworzeniu określeń, jakie umieszczą na etykietach. Tak naprawdę nie istnieje jednak znormalizowana lista nazw elementów, jakie można by zastosować. Więc także dla poszczególnych „mączka z mięsa” to odpowiednik „mączki mięsnej”, „artykułów źródła zwierzęcego” bądź „suszonego mięso”. Należałoby zaznaczyć, iż wszelkie karmy suche dostępne na rynku są zrobione na podstawie mączki z mięsa, natomiast nie surowych artykułów. Liczą się detale – np. „karma z wołowiną” to coś całkowicie odmiennego, aniżeli „karma bogata w wołowinę”.

Na co zwracać uwagę?

Doskonale dopasowana karma powinna dostarczać psu wszelkich potrzebnych elementów wzmacniających w ilościach oraz proporcjach zapewniających odpowiedni rozwój, wzrost oraz zachowanie odpowiedniej formy. Powinna być zrobiona z doskonałej klasy elementów, charakteryzować się doskonałą strawnością oraz nie zawierać treści, jakie mogłyby oddziaływać negatywnie na zdrowie zwierzęcia. Karma musi być także dobra i przystosowana wielkością do rozmiaru psa, aby był w stanie ją spożywać – chociażby najdoskonalszy skład nic nie da, gdy nasz ulubieniec będzie omijał miskę dużym łukiem.

Skład

Pudełko, w jakim znajduje się karma dla psa, zawsze zawiera informacje o tym dla jakiego wieku i wielkości czworonoga jest dedykowana jak ją wydzielać. Jedną spośród najważniejszych informacji zawartych na pudełku karmy jest lista elementów. Wiedząc, na co zwracać uwagę, będziesz w stanie zweryfikować, czy karma dla psa, jaką wybieramy dla własnego ulubieńca, jest doskonałej klasy oraz czy jest właściwa dla niego.

Wypełniacze

Producenci są zobligowani, aby podawać elementy w kolejności odpowiadającej procentowej ilości w karmie. Na pierwszym miejscu zawsze znajdzie się ten, którego w karmie jest najwięcej, na końcu natomiast ten, którego jest najmniej. Aby mięso odnalazło się w składzie na czołowym miejscu waży się je przed suszeniem.

Kukurydza oraz pszenica, a także inne rodzaje zboża, to najpowszechniejsze wypełniacze w suchych karmach. Ich obecność w karmie dla czworonogów wzbudza natomiast wątpliwości. Przede wszystkim są to powszechne alergeny (niewątpliwie bardziej dla zwierząt aniżeli ludzi). Wywołują nie jedynie świerzbienie skóry oraz zmniejszenie pełnej wytrzymałości. Oddziałują na złe zmiany w zachowaniu psa.