Pies to dla wielu ludzi członek rodziny, dlatego nie dziwi fakt, że tak właśnie jest traktowany – wspólne spacery czy oglądanie telewizji jest zupełnie normalne. A co z ubieraniem psa? Ma to swoje plusy i minusy, ale bywają takie okresy, kiedy pogoda tego wymaga.

Ubierać czy nie ubierać?

Ubranka dla psa mogą być nie tylko zabawne, ale także praktyczne i chociaż ubieranie z pewnością nie zaszkodzi, to jednak trzeba uważać, żeby nie zaszkodzić zwierzakowi. Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę takie rzeczy jak sznurki czy ściągacze, które mogą stanowić ryzyko zadławienia. Niektórzy właściciele przykładają wiele starań, aby ich psiak wyglądał stylowo, w tym celu ubierają go w śliczne sweterki, koszulki, psie buciki, modne apaszki a nawet w zabawne czapeczki. Tak naprawdę ubranka dla psa są bardziej przeznaczone dla właściciela niż dla zwierzęcia, ale dopóki odzież nie jest krępująca ani zbyt nieporęczne, większość psów nie ma nic przeciwko ubieraniu się od czasu do czasu.

Dla wielu właścicieli najważniejszym wyznacznikiem ubierania jest pogoda, ale każda rasa jest inna pod względem typu sierści i odporności na temperaturę, podobnie jak wiek – starsze psy i szczenięta częściej odczuwają zimno niż dorosłe zwierzę. Behawioryści zalecają, aby spróbować ubierać nerwowe psy. Należy jednak pamiętać, że to nie działa dla każdego psa i ważne jest, aby upewnić się, że jeśli pies jest zdenerwowany, powinieneś wprowadzać go do przedmiotu stopniowo, gdy pies jest zrelaksowany. Natomiast bardzo dobrym pomysłem jest ubieranie po operacjach lub zabiegach.

Psia moda

Pojawienie się Internetu przeniosło koncepcję ubierania psów na nowy poziom, ponieważ zaczęły pojawiać się strony oferujące wszelkiego rodzaju designerskie ubranka dla psów. Jeszcze jakiś czas temu z przymrużeniem oka spoglądano na zwierzaka w swetrze, ale dziś istnieje mnóstwo ubrań dla psów – są sukienki i spodnie, płaszcze przeciwdeszczowe, okulary, nakrycia głowy i obuwie. Są ubrania na co dzień, na plażę, a nawet formalne stroje na specjalne okazje, np. z krawatami, a nawet suknie ślubne i smokingi dla psów, idealne na ślub.

W ubieraniu psów nie ma niczego złego, ale wszystko musi się mieścić w granicach zdrowego rozsądku. Ubranka powinny być w odpowiednim rozmiarze, nie mogą krępować ruchów, ani ograniczać widzenia. Nie należy również zostawiać ubranego psa bez nadzoru, ponieważ może się przegrzać lub odgryźć jakąś część odzieży. Warto także obserwować jak pupil zareaguje na strój.