Posłanie dla psa często jest jednym z podstawowych elementów wyprawki, gdy tylko decydujemy się na zakup lub adopcję psa. Często jednak opiekunowie zastanawiają się, czy legowisko faktycznie jest potrzebne, zwłaszcza jeśli zwierzak może spać w łóżku lub na kanapie. Jak to wygląda w praktyce? Czy pies potrzebuje posłania do spania?

Posłanie dla psa często jest jednym z podstawowych elementów wyprawki, gdy tylko decydujemy się na zakup lub adopcję psa. Często jednak opiekunowie zastanawiają się, czy legowisko faktycznie jest potrzebne, zwłaszcza jeśli zwierzak może spać w łóżku lub na kanapie. Jak to wygląda w praktyce? Czy pies potrzebuje posłania do spania?

Czy pies może spać na podłodze? Kiedy pies potrzebuje legowiska?

Zdarza się, że mimo posiadania legowiska, pies wybiera spanie na podłodze. Często można to zauważyć zwłaszcza u psów z dużą ilością sierści i grubym podszerstkiem – spanie na podłodze pozwala zwierzęciu lepiej regulować temperaturę, dlatego często w trakcie cieplejszych dni będzie on wybierał chłodną posadzkę. Często nie ma w tym nic złego, jednak czasem warto zastanowić się, dlaczego tak jest. Niektóre psy rezygnują z legowiska ponieważ jest ono dla nich niewygodne lub przerażające.

Nawet jeśli nasz pies preferuje wylegiwanie się na podłodze, warto pamiętać, by zawsze miał dostęp do legowiska. Jeśli tylko pies będzie chciał z niego skorzystać – powinien mieć taką możliwość. Jest to szczególnie ważne u psów starszych lub zmagających się z problemami ortopedycznymi i neurologicznymi, dla których spanie na twardej i zimnej podłodze może wiązać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Wówczas odpowiednie legowisko dla psa jest koniecznością.

Rodzaje legowisk dla psa 

Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych posłań dla psów. Zarówno proste legowiska Dry Bed dla psa, które idealnie nadają się do klatki kennelowej, jak i profesjonalne legowiska ortopedyczne z pianką memory. Istnieją również legowiska na nóżkach, które wykonane są z wodoodpornego materiału naciągniętego na stelaż.

Poszczególne modele różnią się od siebie rodzajem wypełnienia, materiałem, rozmiarem, kształtem czy obecnością dodatkowych krawędzi. Mogą mieć kształt budki lub namiotu, w którym pies może się schować lub zakopać, a także być całkowicie odkryte, w formie pontona, kanapy czy materaca. To, jakie wybierzemy zależy zarówno od preferencji naszego psa, jego wieku, stanu zdrowia oraz naszych możliwości.

Jak wybrać legowisko dla psa?

Jak już wspomnieliśmy, przy wyborze legowiska ważne są preferencje naszego zwierzaka. Psy miniaturowe, charty oraz czworonogi z niewielką ilością podszerstka często będą preferować legowiska typu budka lub jaskinia oraz miejsca, w których mogą się zakopać w kocach. Dla zwierząt lękliwych nie nadadzą się legowiska zbyt miękkie, z wypełnieniem w postaci kulek styropianowych, których dźwięk może przestraszyć pupila.

Jeśli pies nauczony jest odpoczywania w klatce, dobrze sprawdzi się legowisko chłonne Dry Bed. To dobry wybór także dla szczeniaków, którym mogą zdarzyć się wpadki. Z kolei u zwierząt ceniących sobie komfort, a także psów starszych i schorowanych najlepszym rozwiązaniem będą legowiska ortopedyczne wykonane z pianki memory. Przykładem takiego posłania jest kanapa Trulove dla psa, która jest miękka i dopasowuje się kształtem do ciała psa. Dodatkowo posiada ona wysoką krawędź, umożliwiającą wygodne oparcie. Jest to świetny wybór dla psów małych oraz średnich.