Wielu opiekunów psów, pragnąc urozmaicić dietę swoich podopiecznych, zastanawia się nad tym, czy może podawać im warzywa. Odpowiedź brzmi: tak! Zanim jednak postanowisz zaserwować pupilowi tę przekąskę, musisz dowiedzieć się, jakie warzywa, w jakiej postaci i w jakiej ilości może konsumować. Poznaj najważniejsze informacje!

Udział warzyw w psiej diecie

Pies jest tzw. względnym mięsożercą, co oznacza, że jego organizm (w odróżnieniu np. od organizmu kota) jest przystosowany do trawienia składników nie tylko pochodzenia zwierzęcego, ale także roślinnego. Te ostatnie powinny jednak występować w diecie w niewielkiej ilości, nie mogą przekraczać 20% dziennej dawki pożywienia. Jadłospis składający się w większości lub wyłącznie z produktów roślinnych niekorzystnie wpływa na rozwój i funkcjonowanie psa, w związku z czym nigdy nie powinien on stać się… wegetarianinem! Osoby, które nie jedzą mięsa, a bardzo chcą mieć czworonoga, muszą pamiętać o tym, że w jego diecie jest ono niezbędne.

Jakie warzywa może jeść pies? Jak je podawać?

Psy, tak samo jak ludzie, mają swoje preferencje smakowe, zatem daj pupilowi wybór. Niech sam sprawdzi, które warzywa najbardziej mu odpowiadają. Na szczęście jest w czym wybierać – marchewka, pietruszka (korzeń i natka), ziemniak, seler, cukinia, dynia, słodka papryka, ogórek, pomidor, burak, a nawet kalafior, brokuł i brukselka, choć te ostatnie w niewielkiej ilości.

Większość warzyw (poza np. marchewką, ogórkiem i papryką) należy poddać obróbce termicznej, ponieważ psi organizm lepiej przyswaja i trawi ugotowane warzywa. Szczenięta powinny otrzymywać wyłącznie dobrze ugotowane i rozdrobnione warzywa. Najlepszym rozwiązaniem jest gotowanie na parze, które pozwala zachować większość cennych składników odżywczych. Zabronione jest przyprawianie warzyw solą, pieprzem i innymi dodatkami!

Wysokiej jakości karmy, jak np. karmy SPECIFIC™, zawierają w swoim składzie warzywa i zioła, które dostarczają organizmowi psa niezbędne składniki odżywcze. Pamiętaj więc o tym, aby dodatkowa porcja roślinnego przysmaku była niewielka.

Jakich warzyw nie powinien jeść pies?

Do warzyw, które nigdy nie powinny trafić do psiej miski i psiego pyska, należą m.in. czosnek, cebula, por, ostra papryka, warzywa kapustne (poza wymienionymi wyżej kalafiorem, brokułem i brukselką). Działają one drażniąco, wzdymająco i zawierają szkodliwe dla czworonoga substancje.

Jeśli zdecydujesz się na zaserwowanie warzyw podopiecznemu, obserwuj jego reakcję. Zawsze wprowadzaj tylko jedno nowe warzywo naraz. W sytuacji, gdy w jakiś sposób mu zaszkodzi (będzie mieć np. biegunkę lub wzdęcia), nie będziesz mieć wątpliwości, co wycofać z diety!