Na temat tych niewielkich krwiopijców krąży wiele plotek i nieprawdziwych informacji. To sprawia, że nie do końca wiemy, jak prawidłowo bronić się przed groźnymi pajęczakami.

Oto niektóre fakty i mity na temat kleszczy!

Kleszcze lubią jasne kolory – MIT

To prawdopodobnie jeden z najczęściej powtarzanych mitów. Niektórzy twierdzą, że przed ukąszeniem kleszcza obronią ich czarne ubrania, a czworonogi o ciemnej szacie rzadziej łapią kleszcze. Prawda jest jednak bardziej brutalna – kleszcze są całkowicie ślepe, a swoje ofiary namierzają dzięki tzw. narządowi Hallera, który mieści się w odnóżach. Wyczuwa on ciepło, wilgotność oraz drgania, dlatego pajęczak doskonale wie, kiedy przechodzi obok niego potencjalna ofiara, niezależnie od tego, co ma na sobie.

Kleszcze należy usuwać pęsetą – PRAWDA

Do usuwania kleszczy służy pęseta lub specjalna kleszczołapka. Należy to robić bardzo precyzyjnie, by uniknąć pozostawienia w skórze aparatu gębowego pajęczaka. Po wyjęciu kleszcz powinien poruszać odnóżami, a w miejscu ugryzienia nie powinno być żadnych pozostałości. Wówczas dezynfekujemy rankę i zabijamy pasożyta.

Nieprawdą jest, że kleszcza należy posmarować tłuszczem lub alkoholem – takie działania mogą przynieść wyłącznie szkodę, powodując wymioty i zwiększając ryzyko zarażenia chorobą odkleszczową.

Kleszcze są aktywne jedynie latem – MIT

Choć aktywność tych pajęczaków spada wraz ze spadkiem temperatur, nie oznacza to, że zimą nie możemy spodziewać się ukąszenia przez kleszcze. Jeśli temperatura nie spada zbyt nisko i nie utrzymuje się tygodniami, wciąż mogą zdarzyć się pojedyncze ataki zarówno na ludzi, jak i zwierzęta. W tym okresie metabolizm pajęczaków zwalnia, by przetrwać ciężki czas, jednak choć ich aktywność maleje, nie zanika całkowicie. Z tego powodu warto zadbać o zabezpieczenie czworonoga przed kleszczami przez cały rok, nie tylko latem.

Ukąszenie kleszcza jest bezbolesne – PRAWDA

Niestety, ze względu na związki znieczulające zawarte w ślinie kleszcza, pasożyt ten może wbić się w naszą skórę pozostając kompletnie niezauważony. To, w połączeniu z jego niewielkim rozmiarem może być sporym utrudnieniem, zwłaszcza jeśli posiadamy psa z bujnym owłosieniem, u którego łatwo przeoczyć wbitego kleszcza. Pamiętajmy więc, by po każdej wizycie w lesie lub na łąkach dokładnie oglądać zarówno siebie samych, jak i nasze czworonogi. Im szybciej wyciągniemy wbitego kleszcza, tym mniejsza szansa na przykre w konsekwencjach zarażenie.

Kleszcze atakują zwierzęta zeskakując z wysokich drzew – MIT

To także jeden z bardzo popularnych mitów. Utarło się, że kleszcze bytują na wysokich drzewach, a na swoje ofiary spadają z wysoko umieszczonych gałęzi. Prawda jest zgoła inna – kleszcze nie wspinają się zbyt wysoko. Znacznie bardziej preferują bujne trawy i gęste krzewy niż wysokie drzewa. Ponadto, im wyżej się znajdują tym ciężej im znaleźć potencjalnego żywiciela, dlatego wolą one szukać okazji nieco bliżej gruntu.

Źródło: