Układ kostno-stawowy jest narażony na rozmaite uszkodzenia przez cały okres życia czworonogów. Dotyczy to zarówno intensywnie rosnących szczeniąt, jak i starszych psów, u których często pojawiają się choroby zwyrodnieniowe. Ponadto stawy mogą ucierpieć na skutek otyłości zwierzęcia, zaburzeń metabolicznych, a także problemów hormonalnych i czynników genetycznych. Jak zatem troszczyć się o stawy swojego pupila, aby działały sprawnie przez długie lata?

Każdego dnia troszcz się o stawy czworonoga

Dbałość o zdrowe stawy obejmuje wiele działań i nawyków, które możesz wprowadzić do Waszej codzienności. Przede wszystkim warto zadbać o utrzymanie odpowiedniej wagi u psa i pokonanie nadwagi oraz otyłości. Pozwoli to nie tylko uniknąć niektórych chorób układu stawowego, ale również skuteczniej je leczyć. Bardzo ważny jest także regularny, racjonalny wysiłek fizyczny – najlepiej pod okiem weterynarza ortopedy, który może zalecić specjalne ćwiczenia i zabiegi fizjoterapeutyczne. Ważna jest tutaj regularność, a także stopniowe zwiększanie intensywności ćwiczeń, tak aby nie zaszkodzić zwierzęciu. W leczeniu chorób stawów pomaga również korzystanie z legowiska ortopedycznego – to dobra inwestycja w proces zdrowienia oraz hamowania choroby. Istotna jest również dbałość o to, aby chore stawy nie były narażone na wilgoć i zimno, ponieważ mogłoby to pogorszyć ich kondycję. Na czas deszczowej i zimnej aury warto zatem zainwestować w odpowiednie ubrania dla psa, które przydadzą się szczególnie podczas spacerów na świeżym powietrzu.

Leczenie farmakologiczne chorób stawów u psa

Niekiedy profilaktyka nie wystarcza i niezbędne staje się zastosowanie odpowiednich leków. Mogą to być zarówno leki przeciwbólowe, które łagodzą nieprzyjemne dolegliwości, jak i dobrze dobrane suplementy. W przypadku zbyt słabej skuteczności tych preparatów niektóre osoby mogą się zastanawiać, czy nie powinny sięgnąć po ludzkie leki na stawy dla psa. Zazwyczaj pojawia się tutaj nadzieja na to, że taki lek zadziała szybciej i przyniesie zwierzęciu większą ulgę. Jednak nie jest to dobry pomysł, ponieważ preparaty przeznaczone dla ludzi nie są dostosowane do potrzeb psów i zamiast pomóc, mogą czworonogom po prostu zaszkodzić. W terapii zwierząt stosuje się takie specjalistyczne suplementy, jak chondroityna, małż zielonowargowy, glukozamina, a także kwasy omega-3, które mają wyraźne działanie przeciwzapalne. W leczeniu chorób stawów sprawdzi się również kolagen i kwas hialuronowy. W przypadku nasilonych dolegliwości bólowych weterynarze przepisuję preparaty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które zmniejszają stan zapalny i hamują rozwój choroby.