Alergia na roztocza to niezwykle kłopotliwa dolegliwość, która skutecznie utrudnia codzienne życie. Co więcej, dotyczy ogromnej liczby osób, z których większość nie zdaje sobie sprawy co do przyczyny problemu.

Alergia na roztocza to niezwykle kłopotliwa dolegliwość, która skutecznie utrudnia codzienne życie. Co więcej, dotyczy ogromnej liczby osób, z których większość nie zdaje sobie sprawy co do przyczyny problemu.

Charakterystycznymi objawami alergii są: zatkany nos – zwłaszcza po porannym przebudzeniu, spływanie wydzieliny w tylnej części gardła, katar, kichanie i swędzenie oczu. Najczęściej trwają przez cały rok i nasilają się w okresie jesienno-zimowym, gdy rzadziej wietrzymy pomieszczenia. Jak poradzić sobie z problemem? Czy regularne sprzątanie biur i mieszkań da nam zadowalające rezultaty?

Czym są roztocza i gdzie się znajdują?

Roztocza to rodzaj pajęczaków, które można znaleźć w kurzu zalegającym w domach i pomieszczeniach biurowych. Największe skupiska mieszczą się w łóżku, pościeli, dywanach, zasłonach oraz pluszowych zabawkach. Te niewielkie organizmy żywią się resztkami ludzkiej oraz zwierzęcej skóry, a także m.in. drożdżami i zarodkami pszenicy. Szybko rozwijają się w środowisku gdzie temperatura mieści się w przedziale od 20 do 25 stopni Celsjusza oraz o dosyć wysokiej wilgotności. Z czego wynika uczulenie?

Roztocza produkują liczne białka, które mają właściwości alergizujące. Szczególnie uczulające są drobinki kału pajęczaków. Jak można się ich pozbyć? Czy sprzątanie biur i domów jest wystarczające?

W jaki sposób pozbyć się roztoczy?

Całkowite wyeliminowanie pajęczaków jest praktycznie niemożliwe, gdyż lubią gnieździć się w trudno dostępnych miejscach, do których rzadko zaglądamy. Kluczem jest zastosowanie zasad, zarówno w domowych, jak i biurowych warunkach, które pozwolą nam ograniczyć kontakt z roztoczami.

W pierwszej kolejności należy zadbać o regularne utrzymywanie porządku. Dobrym pomysłem jest wynajęcie firmy oferującej sprzątanie biur, która zajmie się utrzymaniem czystości. Bardzo często ma ona na wyposażeniu sprzęty wyposażone np. w filtry HEPA, które skutecznie oczyszczają powietrze. Jakie rozwiązania można jeszcze wdrożyć?

  • Powinniśmy unikać nadmiernego przegrzewania pomieszczenia, gdyż wysoka temperatura sprzyja rozwojowi roztoczy. Co więcej, w przegrzanym pomieszczeniu trudniej o koncentrację, pogarsza się także nasze samopoczucie.

  • Bardzo ważne jest regularne wietrzenie. Świeże powietrze poprawia komfort przebywania w pomieszczeniu oraz pozwala zmniejszyć wilgotność.

  • W warunkach domowych trzeba pamiętać o cotygodniowym praniu pościeli w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Wartą ją także wystawiać na dwór. Jeśli zleciliśmy sprzątanie firm, najlepiej skorzystać z usługi prania dywanów i wykładzin oraz tapicerowanych mebli. Zastanówmy się ponadto, czy nie warto pozbyć się niektórych przedmiotów, gdzie szczególnie gromadzi się kurz. Zdecydowanie dobrym rozwiązaniem będzie usunięcie ciężkich zasłon i firan.

O czym powinni pamiętać alergicy?

Dla wszystkich osób zmagających się z alergią na roztocza, zdecydowanie najgorszym momentem jest sprzątanie, które powoduje nasilenie objawów. Chcąc jak najbardziej je zmniejszyć, przede wszystkim nie należy ścierać kurzu na sucho, gdyż powoduje to uwolnienie go do powietrza. Wystarczy zwilżyć szmatkę, a efekt będzie znacznie lepszy. Należy także ograniczyć liczbę przedmiotów, na których mogą gromadzić się roztocza – czyli poduszek, koców, figurek oraz suchych kwiatów. Książki najlepiej trzymać w zamkniętej szafce, gdyż na nich również osadza się kurz.

Dobrym rozwiązaniem może być stosowanie środków roztoczobójczych.