Każdy pies, niezależnie od rasy i wieku, potrzebuje codziennych spacerów na świeżym powietrzu. Będzie wtedy aktywny i zdrowy, a jego dobry nastrój i odporność pozwalają  mu prowadzić satysfakcjonujące życie. Jak to robić poprawnie? Specjaliści od wyprowadzania zwierząt i opieki nad nimi  Petsitters.pl dzielą się swoimi doświadczeniami.

Nasi wykonawcy codziennie wyprowadzają po kilka psów różnych ras na spacer. Ale istnieją ogólne zasady dotyczące tego, jak sprawić, by spacery były produktywne i interesujące. Jest to ważne, ponieważ podczas spacerów dochodzi do „komunikacji” między zwierzęciem a człowiekiem, kiedy zwierzak opanowuje umiejętności zachowania się i poznaje otaczający go świat.

  1. Sprzęt” do spacerów”. Skontaktuj się z weterynarzem przed zakupem obroży i smyczy do chodzenia ze swoim zwierzakiem. Po badaniu doradzi obrożę, która będzie pasować do Twojego pupila i nie uszkodzi jego szyi.
  2. Próba pióra”. Jeśli spacerujesz po raz pierwszy, pozwól zwierzęciu na odpoczynek i upewnij się, że nie jest zbyt aktywne. Zwierzę powinno stopniowo przyzwyczajać się do codziennych spacerów, a także odczuwać ich związek z naturalnymi procesami fizjologicznymi.
  3. Wszystko pod kontrolą! Pokaż zwierzęciu, że kontrolujesz sytuację, w przeciwnym razie samo zacznie „dyktować” warunki. Weź smycz w dłonie tak, aby między tobą a zwierzęciem była niewielka odległość. Pozwól mu iść obok ciebie, ale musi mieć wystarczająco dużo miejsca na normalny ruch. Gdy Twój pupil zorientuje się, że smycz go powstrzymuje, zrozumie, że nie może biec przed właścicielem, a musi iść obok.
  4. Spacery zgodnie z rozkładem.  Każdy pies powinien wychodzić kilka razy dziennie. Ilość spacerów zależy głównie od jego wieku. Jeśli masz szczeniaka, musisz zmaksymalizować liczbę spacerów. Jeśli czas na to pozwala, konieczne jest wyprowadzanie szczeniaka po każdym posiłku. Dorosłe psy chodzą na spacery mniej chętnie, bo potrafią kontrolować swoją kondycję i potrafią wytrzymać. Można je wyprowadzać kilka razy dziennie.
  5. Nie zamrażaj mnie” lub „lato, słońce, upał…”. Weź pod uwagę warunki pogodowe. Zimą spacer może zająć około 15 minut. W tym czasie pies będzie miał czas na pójście na stronę i bieganie, ale nie będzie miał czasu na zmarznięcie. Ubranka dla psów nieco chronią zwierzę przed zmarznięciem, ale nie należy na nich zbytnio polegać, ponieważ zwierzęta mają nos, uszy, łapy i ogon. Jeśli mówimy o okresie letnim, to najlepiej wybrać się na spacer wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy jest chłodniej. Jeśli nie jest to możliwe, wyprowadź psa w cień drzew. Zabierz ze sobą zapas wody i miskę, jeśli planujesz długi spacer.
  6. Chodzę sobie tam, gdzie chcę”. Staraj się chodzić ze swoim zwierzakiem w wyznaczonych miejscach, gdzie nie bawią się dzieci. Nie zaleca się wyprowadzania psów na tereny przemysłowe, na miejsca do zabaw dla dzieci i do  parków, a także na podwórka wieżowców. Jeśli nie możesz się bez tego obejść, posprzątaj po zwierzęciu, jeśli „załatwiło swoje sprawy”. W niektórych dzielnicach Mińska są do tego specjalne strefy z torbami.

Jeśli spacerujesz ze zwierzęciem po raz pierwszy, daj mu czas na odpoczynek i upewnij się, że nie jest zbyt aktywne. Zwierzę powinno stopniowo przyzwyczajać się do codziennych spacerów, a także odczuwać ich związek z naturalnymi procesami fizjologicznymi.