Mimo iż kampanie zachęcające do adopcji psów ze schroniska obecne są w przestrzeni publicznej od wielu lat, nadal nie brakuje amatorów na rasowe psy, które można kupić w hodowlach. Trudno jednoznacznie wskazać, które rozwiązanie wybrać, ponieważ decyzja zależy od indywidualnych preferencji przyszłych właścicieli zwierzaka. Należy jednak pamiętać, że zakup psa rasowego nie zawsze będzie udany, jeśli wybierzemy niesprawdzone hodowle, określane przez obrońców zwierząt jako pseudo-hodowle, w których psy nie mają odpowiednich warunków bytowych, a ich stan zdrowia wymaga natychmiastowej interwencji weterynaryjnej.

Rasa psa

Na cenę psa z hodowli wpływa przede wszystkim rasa. Decydując się na popularne psy, które bardzo chętnie kupujemy do mieszkań, musicie liczyć się z dość wysokimi kosztami, oscylującymi w granicach od tysiąca do nawet kilku tysięcy złotych. Od razu warto zastrzec, że zbyt atrakcyjna cena, w porównaniu z innymi ofertami, powinna być dla was sygnałem ostrzegawczym. Decydując się na zakup psa w okazyjnej cenie, należy najpierw zweryfikować, czy hodowca jest zgłoszony na przykład do Polskiego Związku Kynologicznego. Kolejną kwestią jest sprawdzenie opinii o konkretnej hodowli w internecie, aby przekonać się, że zwierzęta są właściwie żywione i od urodzenia mają zapewnioną odpowiednią opiekę weterynaryjną. Niestety są w Polsce regiony, określane potocznie jako „fabryki psów”, gdzie oferuje się zwierzęta często chore i wycieńczone.

Jeśli jednak trafiliście na ofertę sprzedaży rasowych psów z hodowli pewnej, zarejestrowanej i kontrolowanej, wówczas warto od razu zarezerwować szczeniaka, którego chcecie kupić. Często jest bowiem tak, że właściciele informują potencjalnych nabywców o miocie, który ma się urodzić i już w tym momencie dokonywane są wstępne rezerwacje. To częste przede wszystkim wśród ras bardzo popularnych. Gdy zdecydujecie się już na konkretnego psa, trzeba wpłacić zaliczkę i podpisać umowę z hodowcą. W szybkim uregulowaniu należności pomocna będzie pożyczka pozabankowa.

Nie tylko cena psa ma znaczenie

Musicie pamiętać, że kwota, jaką zapłacicie za psa, nie obejmuje wszystkich wydatków. Po przywiezieniu zwierzaka do domu trzeba odwiedzić gabinet weterynaryjny, aby zweryfikować stan zdrowia szczeniaka. Musicie zadbać również o obowiązkowe szczepienia, które wykonuje się zgodnie z kalendarzem otrzymanym od hodowcy. Kolejną kwestią jest sposób żywienia. Nie można przygotowywać posiłków z resztek jedzenia, ale zadbać o zbilansowaną dietę. Idealnym rozwiązaniem są karmy przygotowywane specjalnie z myślą o konkretnej rasie, w których zakupie pomoże pożyczka pozabankowa.

Jeśli będzie to pierwszy pies w waszej rodzinie, przydatny będzie behawiorysta zwierzęcy, który pomoże w ułożeniu szczeniaka. Chodzi o posłuszeństwo, kwestie czystości, czy wreszcie zachowania się w stosunku do domowników oraz innych zwierząt, spotykanych na spacerze. Edukację pieska należy rozpocząć jak najszybciej, dzięki czemu efekty będą widoczne w bardzo krótkim czasie.